Jump to content
×
×
 • Create New...

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

 • Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
  Bu Alana Reklam Verebilirsiniz

Türkiye’de Gezilecek 2023 En Güzel Yerler

Rate this topic


Samet
 Share


Recommended Posts

Türkiye’de Gezilecek 2023 En Güzel Yerler
 Share


 • Members

Türkiye’de Gezilecek 10 Yer

image.jpeg

 

Türkiye, bir turizm cenneti. Bu yazıda Türkiye'de gezilebilecek 10 Tarihi-Turistik yeri sizler için derledik. Bu yazı eğer yurt dışından ülkeye geliyorsanız sizler için adeta bir rehber niteliği oluşturacak ve seyahat rotanızı çizmenize yardımcı olacak.

Kapadokya - Nevşehir

Aslen Nevşehir’e bağlı olsa da, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri şehirlerini de içine alan Kapadokya Bölgesi, yapılan hesaplamalara göre 60 milyon yıl önce Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Güllü Dağı’ndan püsküren kül ve lavların oluşturduğu yumuşak toprak tabakasının, rüzgar ve yağmurlar ile doğal yollarla aşınmasına bağlı olarak oluşan nevi şahsına münhasır güzelliğe sahip bir bölgedir. Çok eski çağlarda insan eliyle oyulmuş peri bacalarında yaşanan hayatların ise, Kapadokya’yı masal diyarlarından ayıran bir özellik olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Nereleri Gezmeli?

 Kapadokya Bölgesi, doğal güzelliklerinin yanısıra Türkiye’deki en önemli turistik bölgelerden biri olarak kabul edilmektedir. Burada yapabileceğiniz bir çok aktivite mevcuttur. Sıralamak gerekirse;

 • Bir klasik olarak balon turlarına katılıp gün doğumunda eşsiz Kapadokya manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız, gün doğumunda tura katılmanız önemle tavsiye edilir. Binlerce balonun bir anda havalandığı o manzarayı ve eşi benzeri olmayan doğal güzelliği görmek için en uygun zaman gün doğumudur. O balonlardan birine binmeseniz dahi günün en erken saatlerinde kalkıp otelinizden bu manzarayı izlemeniz çok hoş bir tecrübe olacaktır.
 • Yer altı şehirlerini görmelisiniz. Yaşamın paleolitik çağda başladığı bölge zamanla Hititlerin yerleşim yeri olmuş, sonrasında is hristiyanlığın önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bu önemli merkezin bir çok kez saldırılar ve yağmalarla karşı karşıya kalmasıyla yöre halkı çareyi kendi köylerinin altına bir de yer altı köyleri yapmakta bulmuşlar, günümüzdeki enine yahut yukarı doğru kentleşmeye karşın, aşağı doğru kentleşmenin örneği olarak bu yer altı şehirlerini oluşturmuşlardır. Bölgede yaklaşık 120-150 kadar gün yüzüne çıkarılan yer altı şehri olduğu tahmin ediliyor.
 • Avanos’ta çömlek yapım atölyesine katılabilirsiniz. Toprağın şekillendirilerek kap kacak yapıldığı yer olarak bilinen çömlek atölyeleri bölgede önemli sayıda bulunur. Bu atölyelere katılmak ve keyifli etkinliği deneyimlemek ücretsizdir, dileyen herkes katılabilir ve kendi kap kacağını yapmayı deneyebilir.

Tüm bunların dışında Göreme bölgesinde ATV’lerile safari yapabilir, Kızılırmak’ta gondol turu yapabilir, tarihi şarap evlerinde şarap tadımı yapıp, şarabın yapım aşamalarını öğrenebilirsiniz. Gün batımını ise Kızılçukur Vadisi’nde izlemeyi unutmayın.

 

 ‍                                 image.jpeg

 
Kapadokya, Türkiye

Ölüdeniz - Muğla (Fethiye)

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir belde olan Ölüdeniz, öncesinde eşsiz plajıyla ve muhteşem deniziyle, sonrasında ise diğer doğal güzellikleriyle Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Suyunun durgunluğundan dolayı Ölüdeniz ismini alan bu beldenin denizi, 2006 yılında %82 oy ile dünyanın en iyi denizi seçilmiştir. Bölgeye binlerce yıl önce Likya Uygarlığı’nın ev sahipliği yapmasından kaynaklı olarak, zaman içerisinde pek çok tarihi kalıntı bulunmuş ve bulunmaya devam ediyor.

Nereleri Gezmeli?

 • Kelebekler Vadisi'ne gidip yaklaşık 80 kelebek türüne ev sahipliği yapan bu doğa harikası mekanda, kelebeklerin doğayla ahenk içinde dans edişinin tadını çıkarabilirsiniz.
 • Ölüdeniz Plajı'na gidip durgun suların sakinliğine kendinizi bırakabilir, incecik kumlarda dinlenebilirsiniz.
 • Likya Yolu'nda uzun bir dağ yürüyüşü yapabilirsiniz. Muğla'dan başlayıp Antalya'ya kadar devam eden bu dağ yolu sizlere harika bir trekking deneyimi vaat etmektedir.

 Türkiye'nin güney sahillerine yolculuk yapmak ve yazın tadını dinlenerek, sakin bir biçimde çıkarmak istiyorsanız Ölüdeniz tam size göre.

 

 ‍                                 image.jpeg

 
Ölüdeniz, Fethiye, Türkiye

Salda Gölü - Burdur

Yüzölçümü yaklaşık 44 kilometrekare olan ve Burdur'un Yeşilova ilçesine yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan bu karstik göl, Türkiye'nin en temiz, en berrak ve en derin gölleri arasında yer almakta. İlginç olan şey ise, Dünya üzerinde Mars'ın özelliklerini taşıyan iki yerden birisi konumunda olması. Eşi benzerine az rastlanır cinsten bembeyaz kumları olan bir plaja sahip olan göl çevresinde, sit alanı ilan edildiğinden dolayı yapılaşma yasaklanmış durumda. Bu sayede göl ve çevresi bakirliğini korumuş ve bozulması engellenmiş. Yine bu sebeple, bölgede bir çok endemik bitki ve hayvan türleri bulunuyor.

Korunması için özen gösterilen, belki de çok daha fazla özen gösterilmesi gereken bu doğa harikası bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

 ‍                                 image.jpeg

 
Salda Gölü, Burdur, Türkiye

Nemrut Dağı - Adıyaman

Adıyaman şehrine yaklaşık 78 kilometre mesafede bulunan Nemrut Dağı 2150 metre yüksekliktedir. Dağın özelliği ise geçmişte bölgede yaşayan Komagene uygarlığının kralı Antiochos'un anıtsal özellikte yaptırmış olduğu son derece büyük taştan heykellere sahip olması. Öyle ki bu dağdaki anıtlar, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmiş durumda. 

Nemrut Dağı'nda gün doğumu ve gün batımı izlemek, turistlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Dağa çıkacaksanız gezinizi mutlaka bu saatlere denk getirmeniz, geziden aldığınız hazzı arttıracaktır.

625d1e1eb804c8780a93b406_uption-nemrut-d
Nemrut Dağı, Adıyamadan, Türkiye

Pamukkale Travertenleri - Denizli

Denizli denince akla tabii ki ilk olarak Pamukkale Travertenleri geliyor. Bu dünyaca ünlü bölge, tıpkı bir çok doğal güzelliğimiz gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor ve korunuyor. Travertenlerin içerisinde bulunan mineraller ve termal sular, onlara bembeyaz bir renk veriyor. Öyle ki suyun şifalı olduğuna dair son derece çarpıcı kanıtlar da mevcut durumda. Bölgede 17 adet sıcak su havuzu bulunmakta ancak sadece bazılarında ve istediğiniz mevsim, istediğiniz saatte buraya gelip yüzebiliyorsunuz zira bölge UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer aldığı için bazı havuzlar kriterler gereği korunmak ve bakir bırakılmak durumunda kalıyor.

Nereleri Gezmeli?

 • Şüphesiz akla gelen yer Hierapolis Antik Kenti ve Antik Havuz. Tarihi Roma'ya kadar uzanan ve içerisinde tiyatro, katedral ve hamam gibi kompleksler barındıran bu bölge aynı zamanda tarihten bu yana şifalı suların merkezi olarak kabul görmekte. Bununla beraber Pamukkale Travertenlerinin bulunduğu ören yerinde bulunan bu merkezde bir arkeoloji müzesi de bulunuyor.

Siz de bu bölgeye gelip hem tarihi bir yolculuk yapabilir, hem de havuzların şifalı sularında kendinizi dinlendirebilirsiniz. Unutulmaması gereken detay ise, bir müze kartınızın olması. Mutlaka bir Müzekart edinmeye çalışın.

625d1f42fd7a8f58634d1ef2_uption-pamukkal
Pamukkale, Denizli, Türkiye

Göbeklitepe - Şanlıurfa

Sene 1983, toprağında çalışan, tarlasını süren bir çiftçi, kendisine de ilginç gelen bir oymalı taş buluyor, ancak pek fazla önemsemiyor. Yıllar geçtikten sonra ise çiftçinin bulduğu bu taşın önemi çok daha net bir biçimde anlaşılıyor.

Evet üst paragraftaki bilgiyi de verdikten sonra gelelim listemizdeki en yaşlı bölgeye... Yaşlı denmesinin bir sebebi var zira son yıllarda yapılan çalışmalar ışığında burası dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu olarak adlandırılmaktadır. Şanlıurfa kentinin 20 kilometre ötesindeki Örencik Köyü yakınlarında yer alan bu tarihi bölge 12 Bin yıllık tarihiyle dünyanın en eski tapınağı konumunda. Öyle ki bu bölge, dünyanın eneski yapılarından biri olarak kabul edilen İngiltere'deki Stonehedge'den 7000, Mısır Piramitleri'nden ise 7500 yıl daha eskiye dayanıyor. Neolitik döneme ait olan Göbeklitepe, ilk tapınağın ve dolayısıyla yeryüzündeki ilk inancın merkezi olması açısından önemlidir: Bu bölgede 20'ye yakın tapınak tespit edilmiş ve şimdiye kadar sadece 6 tapınak gün ışığına çıkarılmıştır.

İnsanlık tarihi boyunca bilinen en eski uygarlık olan ve yazıyı bulan Sümerler'den bile yaklaşık 7 bin yıl daha eski olarak kabul edilen bölge, arkeoloji ve tarihe biraz meraklıysanız, aklınızı başınızdan alacak bir gezi vaat ediyor.

625d2045fd7a8fc9264e0b16_uption-gobeklit
Göbeklitepe, Şanlıurfa, Türkiye

İstanbul – Tarihi Yarımada  

Türkiye'de yaşayın veya yaşamayın, Türk vatandaşı olun ya da olmayın, İstanbul'un tarihsel önemini ve dillere destan güzelliğini mutlaka duymuşsunuzdur. İşte gerçek İstanbul'a, Tarihi Yarımada'ya bir yolculuk yapmak, tarihin kokusunu almak, muhteşem yapıları ziyaret etmek, boğazın esintisiyle birlikte sizlere unutulmaz anlar yaşatacaktır.

Nereleri Gezmeli?

 • Sultanahmet Camii
 • Ayasofya Müzesi (Şimdi Camii)
 • Yerebatan Sarnıcı
 • Mısır Çarşısı
 • Topkapı Sarayı
 • Gülhane Parkı
 • İstanbul Arkeoloji Müzesi

625d226714468199e3a8dc9c_uption-istanbul
İstanbul, Türkiye

Birbirini selamlayan Sultanahmet Camii ve Ayasofya arasında, Sultanahmet Meydanı'nda oturup kahvaltı için aldığınız simitinizi yiyebilir, ardından bu iki mimari harikası yapıyı gezerek uhrevi mekanların büyüsüne kapılabilirsiniz. Yerebatan Sarnıcı ise onlara çok yakın bir noktada bulunmaktadır. Ardından büyük Topkapı Sarayı'nı uzunca bir süre gezip tarihin dokusunu hissedebilir, muhteşem balkonlarından ve teraslarından İstanbul Boğazı'nın muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Gülhane Parkı'nda bir mola verip, Osmanlı döneminin simgelerinden olan macunculardan Osmanlı macunu yemelisiniz. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde alınan bir tarih dersinin ardından, Tarihi Mısır Çarşısının harika baharat kokusunu içinize çekerken bir yandan alışverişinizi yapmaya devam edebilir, bir yandan da sıcakkanlı esnafla sohbet edebilirsiniz. Zamanınız varsa Kapalı Çarşı'nın tamamını gezmeniz tavsiye edilir. Ardından tekrar Sultanahmet'e çıkıp ünlü köftelerinden yiyerek tarihi yarımada gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Bizimkisi sadece bir öneri, nasıl gezerseniz gezin, bu bölgeyi çok sevecek, büyüsüne kapılacak ve her kim olursanız olun kendinizden, tarihinizden izler bulacaksınız.

625d22d095b4c48b8dbfcd48_uption-hagiasop
Ayasofya Camii, İstanbul, Türkiye

Uzungöl - Trabzon

Doğası, yemyeşil ormanı, bembeyaz bulutları ve masmavi gölüyle Uzungöl bölgesi Trabzon şehrinde yer alan Türkiye'nin nadide incilerinden biridir. Göl deniz seviyesinden yaklaşık 1090 metre yükseklikte ve rivayet edilen odur ki 1600'lü yıllarda oluşmuştur.

Bölge kış aylarında da bambaşka bir güzelliğe sahip olmakla beraber, hava sıcaklığı dolayısıyla en çok ziyaretçiyi yaz aylarında almaktadır. Burada 1-2 gün konaklayarak muhteşem doğasının tadını çıkarabilir, karadeniz mutfağının harika yemeklerinden tadabilir, doğa yürüyüşü ve kuş gözlemciliği yapabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız yürüyüşlerde karadenize özgü ahşap mimari evlerin güzelliğine de bayılacaksınız.

625d234063b0cbac58e48304_uption-uzungol-
Trabzon, Türkiye

 

Efes Antik Kenti - İzmir

Günümüzde İzmir sınırları içerisinde bulunan, MÖ6000'li yıllara kadar uzanan tarihiyle basit bir yerleşim yeri olarak başlayan bu kent zaman içerisinde gelişip, büyüyüp, bazı dönemlerin en dikkat çekici dünya başkentlerinden biri haline gelmiştir.

Helenistik heykeller ve Roma dönemlerininizlerini bulabileceğiniz bu antik kent, kimi efsaneye göre amazon kadınları olarak adlandırılan kadın savaşçılar tarafından kurulup, inşa edilmiştir.

Tarihte Roma, Bizans, Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemlerine kadar aktif yerleşim yeri olarak kullanılmış, gerek şehir planlamasıyla, gerek liman kenti olması hasebiyle ticaret kaynaklı olarak birçok kültürü buluşturmasıyla, gerek tarihte büyüklü küçüklü bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmasıyla, gerekse bir dönem Hristiyanlığın Hac merkezi olarak kabul görmesiyle adeta bir tarih şehridir Efes.

Siz de medeniyetler beşiği anadoluda bu tarihi görmek ve bir parçası olmak istiyorsanız, İzmir'de bulunan Efes Antik Kenti'ni mutlaka gezmelisiniz.

625d23ec91f428297b8b7883_uption-efes-ant
Efes Antik Kenti, İzmir, Türkiye

Yedigöller Tabiat Parkı – Bolu

1965 yılında Milli Park olarak korumaya alınan Yedigöller Tabiat Parkı, içerisinde pek çok doğal güzelliği barındırmakla beraber, tertemiz havasıyla adeta bir oksijen deposu niteliğinde. Kayan kütlelerin vadilerin önünü kapatmasıyla oluşan yaklaşık 1600 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, yeraltından ve yüzeysel akış olarak birbirine bağlı yedi adet gölden oluşuyor.

Bölgede bir çok rengarenk ve endemik bitki türleri bulunuyor. Tüm bunların dışında bölgede keşfedilen 100'ün üzerinde kuş türü, kuş gözlemciliği için burayı bulunmaz bir nimet haline getiriyor.  

Kapankaya Manzara Seyir Yeri adı verilen bölge ise gölleri ve eşsiz doğal güzellikleri görmek, muhteşem doğanın havasını solumak için en uygun ve en güzel nokta konumunda. Eğer siz de doğayı seviyorsanız, araştırmacı ruhluysanız yahut sadece dinlenmek ve keyifli vakit geçirmek istiyorsanız, Yedigöller Tabiat Parkı'nda aradığınız huzuru bulacaksınız.

 

 ‍                                  image.jpeg

                                                                                                                         Yedigöller, Bolu, Türkiye

Epon.Com.Tr

Link to comment
Share on other sites


Konu Altı Reklam 1
Konu Altı Reklam 2
 • Replies 0
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Popular Days

Posted Images

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


 • Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
  Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...