Jump to content
×
×
 • Create New...

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

 • Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
  Bu Alana Reklam Verebilirsiniz

2023'te çıkacak en büyük oyunlar

Rate this topic


Samet
 Share


Recommended Posts

2023'te çıkacak en büyük oyunlar
 Share


 • Members
image.jpeg
 
İki yıldır bir türlü gerçekleşemeyen büyük başlangıç, Unreal Engine 5'in desteğinin artması ve sayıları hızla artan geliştiricilerin Sony ve Microsoft'un geçmiş nesil konsollarına desteği çekmesi ile en sonunda gerçek oluyor. Starfield, Spider-Man 2, Star Wars Jedi: Survivor ve Final Fantasy 16 yeni nesil konsol için geliştirilen önemli oyunlarken, PS4, Xbox One ve özellikle de Switch kullanıcılarını bekleyen nice yapım var.

Geçtiğimiz dönemde düzinelerce oyun 2023'e ertelenip, yeni nesil cihazları ortada bırakmış olsa da, her sene her bir konsol için dikkat çekici bir yapım oyuncularla buluşmuştu. 2020'den beri süren bu durgunluk ise bu yıl içinde tamamen değişecek gibi. Yeni yıla girişimizle birlikte, yaşadığımız heyecanı 2023'ün en büyük 45 oyunu listesini yaratarak sizlerle paylaşmak istedik.

Bu listede sadece 2023 yılı içerisinde çıkacağı açıklanmış oyunlar yer alıyor. Avatar: Frontiers of Pandore (2023-2024) ve Final Fantasy 7 Rebirth (gelecek kış dönemi) gibi çıkış aralığı 2024'ü de kapsayan yapımlar ise listede yer almadı. Baldur's Gate 3 ve Disney Dreamlight Valley gibi 2023 içerisinde Erken Erişim'den çıkacak oyunlar da yine listede yok.

 

Ocak 2023 Oyunları

Fire Emblem Engage

Nintendo 20 Ocak'ta Fire Emblem Engage ile yıla sıkı bir giriş yapacak. Switch'e özel olan oyun, kırmızı ve mavi saçlı Alear için yepyeni karakterler sunacak. Fire Emblem'in son üyesi, oyuncuların Smash Bros.'dan Marth gibi geçmişin kahramanlarını çağırmalarına izin veriyordu. Eski kahramanlardan biri oyuna dahil olduğunda Alear da kendi yetenek ve silahlarına kavuşuyor.

Engage, 2019'daki kusursuza yakın Fire Emblem: Three Houses' in devamı niteliğinde. IGN, Three Houses'a 9.5 puan vermişti.

Forspoken

2022 yılındaki iki ertelemenin ardından Forspoken en sonunda PS5 ve PC platformları için 24 Ocak'ta çıkacak. Square Enix'in yeni aksiyon rol yapma oyunu, Rogue One'dan Gary Whitta, Uncharted'dan Amy Hennig ve Todd Stashwick ile Shodowhunters'dan Allison Rymer gibi güçlü yazarları bünyesinde barındırdığı için göz ardı edilmemesi gereken bir oyun olabilir.

Forspoken’ın isekai anlatı konsepti, kahramanımız Frey'i modern New York City'den sihir ve derin mitoloji ile sarmalanmış Athia'ya gidişini farklı bir tarzda paylaşıyor. Frey'in eve dönüş yolculuğu boyunca karakterimiz, hem dövüş hem de seyahati için yeni yetenekler öğreniyor.

Dead Space

2023’ün Dead Space'i aslında 2008 tarihli korku klasiğinin bir yeniden yapımı. EA'in Frostbite motoru ile baştan geliştirilen proje orijinal oyunun içeriklerine de sadık kalıp "yeni tasarımlar, yeni karakter modelleri ve yepyeni mekanlar" içeriyor.

Özünde halen Dead Space olsa da, EA Motive ürünü güncel tutmak için Necromorph'ların et, kemik ve tendonlarını parçalayabileceğiniz Peeling gibi yeni sistemleri de oyuna dahil etmiş. Vahşet meraklıları için hem bir görsel şölen hem de Dead Space'in kötüleri için bir sağlık programı!

 

Şubat 2023 Oyunları

Hogwarts Legacy

2021 (sonradan 2022) ve şimdi de 2023'ün en büyük üçüncü parti oyunlarından bir tanesi. İki yıllık ertelemelerin ardından, Hogwarts Legacy, Harry Potter hayranlarının kendi Büyücülük Dünyası fantezilerini yaşayabilmeleri için 10 Şubat'ta çıkacak.

Oyuncular bir karakter yaratıp arzu ettikleri evlerden birini seçecek ve 5 yıllık Hogwarts öğrencilik serüvenini yaşayacaklar. Açık dünya rol yapma oyunu sizi sınıf arkadaşlarınızla dersler üzerinden mücadeleye yönlendiriyor. Yaptığınız görevler ile ilerliyorsunuz. Araştıracak tonlarca bölge, keşfedecek sır ve dahil olarak aktivite olsa da, Avalanche Software Hogwarts'ın geçmişindeki Quidditch, Gobstones ve Wizard's Chess gibi oyunlarını projeye dahil etmemiş.

Wild Hearts

EA’in Monster Hunter'a cevabı olan Wild Hearts, Feodal Japonya'da yarı açık bir dünyaya girerek fantastik bir atmosferde avlanıp, ürettiğiniz bir oyun. Wild Hearts için EA, Japon oyun stüdyosu Omega Force ile ortaklık kurdu. Stüdyo Dynasty Warrirors adlı aksiyon serisi ile ünlü.

IGN geçtiğimiz Ekim ayında Wild Hearts 'a bir ön bakış atmış, zorlu avlar, harikulade çevre ve hızlı inşa mekanikleri ile Monster Hunter'ın rakibi olabileceğini düşündürtmüştü.

Atomic Heart

Düzenli yayınlanan garip, bilimkurgu odaklı tanıtım videoları sağ olsun, Atomic Heart duyurulduğu dört yılın ardından daha yüksek bir ilgi ile bekleniyor. Sovyet döneminde kurgulanmış, BioShock benzeri bir FPS oyunu Atomic Heart.

Atomic Heart muhtemelen 2023'ün gizli başarılarından bir tanesi. Vaat ettiklerini yerine getirir mi bilinmez ama ilk izlenimler oldukça olumlu. Bizim ilk Atomic Heart ön incelememizde oyun için “içinde kaybolabileceğiniz akıl kurcalayan bir dünya, dinamik dövüşler ve ilham dolu çevre ve düşman tasarımları" yorumunda bulunmuştuk.

Doom'un efsanevi bestecisi Mick Gordon oyun için çalıştı ve 50'ler ile 80'lerin müzikal kompozisyonları ile mix'ledi. Geliştirici Mundfish'e göre sonuç, "Sovyet usulü pop, leziz Doom tipi remikslerle buluştu."

 

Horizon Call of the Mountain

Horizon Call of the Mountain, Horizon Zero Dawn'ın spinoff'u niteliği taşıyan bir PSVR 2 oyunu. İki ana oyun sistemine dayanıyor: tatmin edici bir tırmanma mekaniğine sahip, ok ve kılıçlı dövüş mekaniği olan 'ilerlemeli' bir oyun. Tırmanma, sizin fiziksel olarak çıkıntıdan çıkıntıya atlamanıza ihtiyaç duyan bir mekanik ve okçuluk ise fiziken geriye elinizi atıp, oku alıp, yaya sürüp, hedef aldıktan sonra fırlatmanıza gerek duyan gerçekçi bir dövüş sistemi.

Call of the Mountain PSVR 2 için 22 Şubat'ta çıkacak.

Company of Heroes 3

Company of Heroes on yılın ardından geri dönen serinin ilk ana oyunu ve 2. Dünya Savaşı'nda geçen iki ayrı çatışmayı içeriyor: Kuzey Afrika ve İtalya.

Company of Heroes 3 ile birlikte geliştirici Relic, eski hayranların bu ünlü RTS'in sevdikleri yanlarını geri getirirken, Tactical Pulse ve tamamen dinamik harita gibi yenilikler de sunuyor.

En son Company of Heroes 3 ön incelememizde , “Şimdiye kadarki en geniş çaplı ünitelerle, geleneklere aykırı görevleri geleneksel haritalarda gerçekleştiriyorsunuz" demiştik. Oyun PC'nin yanında PS5 ve Xbox Series X|S'e “sezgisel kontrol cihazı desteği ve konsol arayüzü” eşliğinde geliyor.

Sons of the Forest

Sons of the Forest, PC'deki en iyi hayatta kalma oyunlarından birinin devamı. Öncülünde olduğu gibi, Sons of the Forest sizi tekinsiz bir adaya atıveriyor ve zekanız dışında hayatta kalmak için elinize bir şey vermiyor. Oyuncular farklı materyaller toplayıp silah ve sığınaklar yapıp, adanın yamyam yerlilerinin kurbanı olmamak için dikkatli olmalı.

Kerbal Space Program 2 (Erken Erişim)

Kerbal Space 2, 24 Şubat'ta Erken Erişim'e açılıyor. Uzay uçuş simülasyonunun devam oyunu yeni bölgeler, gelişmiş görselik, tamamen yenilenmiş arayüz, 350'den fazla roket parçası ve gemilerinizi modifiye ve boyama şansı sunuyor.

Oyunun erken erişim versiyonu, orijinal oyundaki Kerbolar sisteminin yeniden tasarlanmış halini oyuncularla paylaşacak. Ancak tamamen yeni arazi ve atmosfer sistemleriyle birlikte. Bu ön-çıkış geliştirici Intercept Games'in oyuna araştırma için ekstra sistemler, merkezler ve hem çoklu oyuncu hem de modlar için desteği ile devam edecek.

Octopath Traveler 2

Octopath Traveler 2, Square Enix's 2018 tarihli kusursuz HD-2D JRPG'sinin devamı. Devam oyunu birbiri ile kesişen ama özünde ayrı ilerleyen sekiz kahramanın hikayesini içerecek. Son tanıtım videosunda bunlardan ikisi olan bilge Osvald ve tüccar Partito'nun yanında yeni Latent Powers sistemini tanımıştık. Sistem, karakter yeteri kadar hasar aldığında ya da yeteri kadar düşman kalkanı parçaladığında aktive olan, karaktere özel yetenekleri içeriyor.

Octopath Traveler 2 Nintendo'nun hibrid konsolu Switch'in yanı sıra PS5, PS4 ve PC de çıkacak.

Mart 2023 Oyunları

The Day Before

The Day Before bu yılın en merakla beklenen sessiz oyunlarından biri; açık dünya hayatta kalma MMO oyunu Steam'de Hogwarts Legacy'den sonra en çok İstek Listesi'ne eklenen yapım. The Day Before aslında 2022'de çıkacaktı ancak Fntastic adlı geliştirici Unreal Engine 5 oyuun motoruna geçiş yapınca oyun bu yıla ertelendi.

Zombilerle dolu, pandemi sonrası Amerika'sında geçen The Day Before, hayatta kalma ve çatışma mekanikleri birleştirip, Animal Crossing'den esinlenmiş bir merkez inşa sistemi ile bir araya getiriyor.

Wo Long: Fallen Dynasty

Wo Long: Fallen Dynasty, Nioh ve Ninja Gaiden'ı da geliştiren, türün uzmanları Team Ninja'dan gelecek bir aksiyon oyunu. Wo Long'u Çin'in Üç Krallık döneminin karanlık bir fantezi versiyonunda geçen bir soulslike oyunu olarak tanımlayabiliriz.

Team Ninja, bu türden beklenebileceği şekilde Wo Long'un "oldukça zorlu ve talepkâr" bir oyun olduğu sözünü veriyor. Oyunu diğerlerinden ayıran tarafı ise bizim ön incelememizde "fantastik" diye tanımladığımız çok hızlı dövüş sistemi.

Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon

Bayonetta 3'ün 2022'deki çıkışından sonra, Nintendo ve PlatinumGames bir kez daha bir araya geldi ve hikaye kitabı esintileri taşıyan prequel, Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon'ı geliştirdi. Oyuncular Bayonetta olmadan önceki hali ile Cereza'yı ve meşhur Lost Demon Cheshire'i oynayarak Cereza'nın annesini kurtarmaya çalışacaklar. Oyun baştan sona sesli hikaye anlatımına sahip.

 

Star Wars Jedi: Survivor

Star Wars Jedi: Survivor, Respawn Entertainment’ın Jedi: Fallen Order adlı oyunun 5 yıl sonrasında geçen devam hikayesi. Yapım İmparatorluk'un arananlar listesinde başı çeken, daha olgun ve güçlenmiş Cal Kestis'in hikayesini anlatıyor. Survivor için beklentiler bir hayli yüksek, zira ABD'de en çok satan ikinci Star Wars oyununun devamı ve IGN'in en iyi soulslike oyunları listesinde de ikinci sırada.

 

Resident Evil 4 Remake

Cadılar Bayramı bu yıl, Ocak'ta Dead Space ve Şubat'ta Sons of the Forest'ın ardından Capcom'un Resident Evil 4 Remake'i 4 Mart tarihinde çıkartması ile erken geliyor.

RE 4 Remake, Resident Evil 2 ve 3 yeniden yapım modelini takip ediyor; orijinal oyunun temel elementlerini koruyup, oynanış ve görsel geliştirmelerle yenileniyor. Hikaye de son 17 yılda serinin anlatıda yaşadığı değişimler düşünülerek "yeniden yapılandırılıyor."

Orijinal 2005 tarihli Resident Evil 4 çoğunluk tarafından en iyi hayatta kalma korku oyunlarından biri kabul ediliyor. Ayrıca en iyi Residen Evil oyunları listemizde de yerini almıştı.

Crime Boss: Rockay City

Crime Boss: Rockay City, The Game Awards 2022'nin en çılgın duyurularından biriydi. Aksiyon-FPS türündeki yapım Reservoir Dogs aktörü Michael Madsen, Lethal Weapon (Ölümcül Silah)'dan Danny Glover, Machete'in ta kendisi Danny Trejo, Vanilla Ice ve Chuck Norris gibi büyük aksiyon yıldızlarını bünyesinde barındırıyor.

Crime Boss 90'lı yıllardaki Florida'ya uyum sağlayacak kurgusal bir düzlemde geçiyor. Siz ve üç oyuncu baskınlar yapıp, Rockay City'nin yeraltı suç dünyasının tepesine tırmanacaksınız.

System Shock Remake

Bir başka tür belirleyen oyun olan ve Deus Ex ile BioShock'a ilham veren 1994 tarihli FPS aksiyon macera oyunu System Shock da 2023'ün yeniden yapımlarının arasında katılıyor. System Shock sizi Saturn gezegeninin uydusundaki Citadel Station adlı uzay istasyonuna götürüyor. İsimsiz bir hacker olarak buraya geliyor ve istasyonun kontrolünü ele geçiren aklını kaçırmış yapay zeka SHODAN'ı yok etmeye çabalıyorsunuz.

2016'daki başarılı Kickstarter kampanyası sonrasında nihayet ön inceleme için oyunu denemiş ve "büyüleyici bilimkurgu atmosferi ve nefes kesen atmosferiyle" oyundan oldukça etkilenmiştik.

Nisan 2023 Oyunları

Dead Island 2

Üç ayrı stüdyo ve 8 yıllık geliştirilme sürecinin sonunda Dead Island 2 en sonunda bu yıl gün ışığına çıkacak. Geçen yılın sonunda payaşılan oynanış görüntülerini düşününce inanması zor ama oyun 28 Nisan'da gerçekten oyuncularla buluşacak. Videolara bakacak olursak Dead Island 2, yaşayan ölüleri kesip, biçip, ezip, püre yapmak için size sayısız kanlı ve vahşi yöntem sunacak.

Mayıs 2023 Oyunları

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

2023'de çıkacak bir düzine oyun da dahil olmak üzere hiç biri Nintendo'nun IGN tarafından tüm zamanların en iyi oyunu diye adlandırılan yapımın devamı kadar büyük olamaz. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom'dan bahsediyoruz.

Nintendo, Tears of the Kingdom'a ait çok fazla şey göstermeyerek dikkatli davranıyor; belki de Breath of the Wild'ı bu kadar özel yapan şeyi yine korumak istiyorlar. Nintendo'nun şimdiye kadar gösterdiği tek şey, Link'in Hyrule'un toprakları ve üstündeki geniş göklerini keşfettiği seyahat sistemi. What Nintendo has shown is an expanded traversal system that sees Link exploring the lands of Hyrule and the vast skies above it. Tears of the Kingdom'ın sahip olduğu gizemleri Switch'te çözmek için nefesimizi tutup 12 Mayıs'ı bekliyoruz.

Suicide Squad: Kill the Justice League

Rocksteady kusursuz Batman Arkham üçlemesi ile endüstrinin lider aksiyon oyun geliştiricilerinden olduğunu kanıtlamıştı. Şimdi, 8 yılın ardından takım Suicide Squad: Kill the Justice League ile geri dönüyor.

Kill the Justice League, Rocksteady’nin Arkham oyunlarındaki ile aynı evrende geçiyor ama bu sefer DC'nin dört süper kötüsünden birini oynuyoruz: Deadshot, Captain Boomerang, King Shark, ya da Harley Quinn. Tek başına ya da üç kişi ile beraber oynayabileceğiniz yapımda, Metropolis kentinde Batman gibi DC kahramanlarının yozlaşmış versiyonları ile kapışacaksınız. Batman'i ise hayata veda eden kıymetli oyuncu Kevin Conroy son kez seslendirdi.

Haziran 2023 Oyunları

Street Fighter 6

Street Fighter 6, 2016'den beri serinin çıkacak tek oyunu ve World Tour modu için dövüş stilinde ustalaştırabileceğiniz bir karakter için özel karakter yaratım sistemi ile geliyor. Ken, Ryu ve Chun-Li'nin yanında Jamie ve Kimberly gibi yeni karakterlerin dahil olduğu 18 dövüşçü ile çıkacak oyun.

Önceki oyunun problemleri yüzünden ön yargılı olan oyuncular Street Fighter 6 adına daha umutlu olabilir çünkü IGN'in dövüş oyunları uzmanı Mitchell Saltzman Street Fighter 6’nın beta sürümü için "oynadığım en iyi beta" dedi.

Diablo 4

Blizzard’ın efsanevi aksiyon RPG serisi 2023 yılında Diablo 4 ile geri dönüyor, hem de ilk kez açık dünya olarak. Diablo 4 serinin karanlık kökenlerine büyük kötü Lilith'in etrafıda şekillenen bir hikaye ile dönüyor. Eski oyun yönetmeni Luis Barriga oyunu, gotik, orta çağa ait ve "umuttan yoksun, şeytanlar tarafından kuşatılmış, kasvetli ve paramparça bir cehennem manzarası" olarak tanımlıyor.

12 saat süren Diablo 4 testinden sonra, "kesinlikle hikaye ile doldurulmuş içerik, güzellikler, karakter kişiselleştirmesi ve çok daha fazlasına sahip" demiştik. 6 Haziran'da çıkacak olan oyun, Blizzard'ın Diablo sormlusu olarak tanınan Rod Fergusson oyun için " tercihe bağlı kozmetikler ve tamamı hikaye içeriği olacak ek paketlerle yıllar boyun sürecek macera" demiş.

Final Fantasy 16

Final Fantasy 16 bu yılın en büyük üçüncü parti oyunlarından biri ve orta çağ Avrupası'nı andıran Valisthea adlı fantatik bir diyarda geçiyor. FF16, Pokemon Legends: Arceus gibi bölge tabanlı tasarım anlayışına sahip yarı açık dünya oyunlarından etkilenmiş. Yapımcı Naoki Yoshida bu tercihin sebebini: "oyunculara oyunun gerçekten küresel ölçekte olduğunu hissettirmek amacıyla yaptık" şeklinde açıklıyor. Oyuncular Clive Rosfield'i gerçek zamanlı, hızlı dövüş sistemine sahip ve yapay zekanın kontrol ettiği yoldaşlar eşliğinde kontrol edecek.

Final Fantasy 16, 6 ay boyunca PS5'e özel olarak oynanabilir olacak.

 

2023 Bahar Dönemi Oyunları

Forza Motorsport

Turn 10, yeni nesile özel yarış simülasyonu Forza Motorsport ile 2023'de tekrar oyun dünyasına dönüyor. Forza uzun yıllardır Microsoft'un Xbox konsolları için teknik anlamda gövde gösterisi alanıydı ve Xbox Series X - Series S ve PC için çıkacak oyun için de aynı şey geçerli.

Minecraft Legends

Minecraft Dungeons'ın 2020'deki başarısının ardından Microsoft ve Mojang bir başka Minecraft spinoff oyunu daha çıkartıyor. Minecraft Legends adlı oyun, detaylı gerçek zamanlı strateji mekaniklerini, markanın aileye uygun yapısı ile birleştiriyor.

2023'ün İlk Yarısındaki Oyunlar

Hollow Knight: Silksong

Hollow Knight: Silksong IGN'in en iyi Metroidvania oyunları listesini takip ediyor ve oyuncuları Pharloom adlı orijinal oyundan çok uzaktaki gizemli bir krallığa taşıyor. is the follow-up to IGN’s pick for the best Metroidvania game of all time and takes players to Pharloom, a mysterious world far from the kingdom of the original game. Silksong'da düşmanken müttefik olmuş bir eşek arısını oynuyor, daha hızlı hareket şemasına sahip ve dikey oynanışa da izin veren bir mekanikle tanışıyoruz.

Homeworld 3

Windows XP'li PC'lere çıkan Homeworld 2'nin üzerinden 20 yıl geçti ve Gearbox uzun süredir beklenen uzay RTS oyunu Homeworld 3'ü çıkartmak üzere. İkinci oyundakilerin nesiller sonrasını anlatacak yapım astreoid formundaki savaş alanlarını, yıkılmış yük gemilerini ve mega yapıları bizlerle tanıştıracak. Haritalara yayılmış bu uçan nesneler Homeworld 3'de yeni taktiksel fırsatların önünü açacak, arazi de oyun yapısını değiştirecek yeni siper mekaniklerine sahne olacak.

Redfall

Redfall, Bethesda'nın 2023'de çıkacak iki büyük oyunundan bir tanesi. Açık dünya vampir shooter'ı, Prey'i geliştiren Arkane Austin tarafından hayata geçiriliyor ve üç arkadaşınızla birlikte eski bir ada kasabası olan Massachusetts'deki Redfall'da vampirler, insan tarikat üyeleri ve sapkın vampir tanrıları ile kapışıyorsunuz.

Arkane, Redfall'un önceki oyunlarda da yer alan "zengin anlatıya sahip bölgelerin ve sürükleyici bir akışın içerisinde bulunduğu ama daha büyük ölçekte" bir oyun olduğunu söylüyor. Geliştiriciye göre Redfall'un haritasındaki tek bir bölge bile Prey'deki Talos I uzay istasyonundan daha büyük.

Skull and Bones

Toplamda 5 yıllık ertelemenin ardından Ubisoft'un korsan macerası 9 Mart günü zorlu sularda başlayacaktı ancak bir erteleme daha geldi. Skull & Bones yola 2013 yılında Assassin’s Creed 4: Black Flag'in çoklu oyuncu ek paketi olarak başlayıp o günden beri farklı versiyonlara sahip oldu. Ubisoft neticede oyunu belli bir hikaye yapısına bağlı kalmadan oynanabilecek bir açık deniz mecerasına dönüştürdü. Oyuncular korsan gemilerini düzenleyebilecek, anlaşmalar yapıp kaynak toplayacak ve hem tüccarlar hem de diğer oyuncularla savaşa girecekler.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl

Çıkışına kadar olan bu uzun yolda STALKER 2 iptal edildi, tekrar duyuruldu, iki kere ertelendi ve şimdi tam 13 yılın ardından bitiş çizgisine varmak üzere. Ukrayna merkezli bir ekip olan GSC World'ün bazı çalışanları Ukrayna ordusuna katılıp savaşa giderken, Rus işgalcilerin bombalamaları yüzünden sıkışık alanlarda çalışarak oyunu tamamlamaya çalışan diğer ekip üyeleri de azimle yola devam ediyor. İnanılması güç bir perde arkası hikayesine sahip olan oyun umuyoruz ki hem geliştiriciler hem de oyuncular için tatmin edici bir neticeye kavuşur.

STALKER 2'nin “FPS oynanış, sürükleyici simulasyon ve korkudan oluşan kendine has karışımı" ile Xbox Series X|S ve PC için 2023'ün ilk yarısında bizlerle olacak.

Starfield

Xbox’ın amiral gemisi çıkış oyunu Starfield, Todd Howard ve Bethesda Game Studios'un 2023'de çıkacak yeni tek kişilik epik serüveni. Howard ve ekibinin 25 yılın ardından ilk orijinal oyunu ve her ne kadar birçok kendine özgü yenilik ve oyun sistemlerine sahip olsa da Howard'a göre "Uzayda geçen bir Skyrim."

Aynen önceki BGS oyunları gibi Starfield de sizi sayısız dünyaya yolcu etmeden önce detaylı bir karakter yaratım ekranı ile selamlıyor. Ardından kendinizi katılabileceğiniz hizipler, ekibinizin bir parçası olacak karakterler ve tamamlayacak görevlerle karşılaşmak üzere farklı dünyalarda buluyorsunuz. Starfield, Bethesda'nın şimdiye kadarki en büyük oyunu olsa da Howard'a göre, 1.000'in üzerindeki keşfedecek gezegen ve takip edilecek ana hikaye serisi ile önceki oyunlarından sadece yaklaşık yüzde 20 daha büyük.

 

2023 Yaz Dönemi Çıkacak Oyunlar

The Expanse: A Telltale Series

The Telltale Games 2023'deki büyük geri dönüşlerini tüm dünyaca beğebilen TV serisi The Expanse'ın tercih odaklı macera oyun uyarlamasıyla yapacak. The Expanse'da XO Camina Drummer'ı canlandıracak, Artemis uzay gemisinde patlak veren isyanı dindirmeye çalışacaksınız.

Yeniden iş başı yapan Telltale ekibi bu projeyi Life Is Strange: True Colors'ı geliştiren Deck Nine Games ile birlikte yürütüyor. The Expanse, yılın sonraki aylarında çıkacak The Wolf Among Us 2 ile birlikte stüdyonun çıkartacağı iki oyundan bir tanesi.

2023 Çıkışlı Olarak Duyurulan Oyunlar

Alan Wake 2

Remedy, Xbox 360'ın kült oyunlarının evrenini Alan Wake 2 ile genişletiyor. Stüdyonun ilk hayatta kalma korku oyunu olacak Alan Wake 2, Remedy geleneğine uygun olarak korkuyu şok öğesi yerine hikayeye hizmet edecek şekilde kullanacak. Yaratıcı yöneten ve baş yazar Sam Lake, "psikolojik, çok katmanlı, içine dalacağınız bir gizem" beklememizi söylüyor.

Ark 2

Ark 2, öncülünün sandbox hayatta kalma mekaniklerini soulslike üçüncü şahıs bakış açılı yakın dövüş ile birleştiriyor ve Hızlı ve Öfkeli'nin yıldızı Vin Diesel'in başrolünde olduğu bir hikayeyi anlatıyor. Ark 2 ayrıca oyunculara gizlenme, serbest tırmanma, kayma, sallanma ve dinozor sürme gibi yetekleri kullanacağınız bir ilk çağ dünyası sunuyor.

Armored Core 6: Fires of Rubicon

FromSoftware, Elden Ring'in ardından yola Armored Core 6: Fires of Rubicon ile devam ediyor. The Game Awards'da yayınlanan tanıtım videosunda dev robotları patlamaların dahil olduğu bir kapışmada izlemiştik.

Buna ek olarak FromSoftware başkanı Hidetaka Miyazaki ile yaptığımız roportajda Fires of Rubicon'un yıkılmış bir dünyada geçen ve zorlu boss savaşlarıyla dolu bir oyun olarak tanımlamıştı.

FromSoftware, Armored Core oyunu üzerinde 2016'dan beri çalışıyor. Fires of Rubicon ise 2012'den beri seriye katılan ilk yeni üye olacak.

 

Assassin’s Creed Mirage

Assassin’s Creed Mirage, Ubisoft'un çok satan markasını tekrar daha doğrusal ilerleyen, gizlenme odaklı kökenlerine taşıyor. Mirage, modern AC oyunlarının getirdiği rol yapma öğelerini siliyor, serinin üç orijinal tasarım ayağı olan gizlilik, parkur ve suikaste dönüyor. Hikaye 9. yüzyılda, Valhalla'daki olaylardan 20 yıl önce, Bağdat şehrinde geçiyor.

Hades 2 (Erken erişim)

Hades 2, IGN'in 2020 Yılın Oyunu seçilen Hades'in devamı ve 2023 yılı içinde erken erişime açılacak. Hades'de Yeraltı Dünyası Prensi Zagreus'u oynarken, devam oyununda onun kız kardeşi, Yeraltı Dünyası Prensesi Melinoë'u yöneteceksiniz.

Öncülünde olduğu gibi Hades 2 de aksiyon ağırlıklı, tekrar oynanışa dayalı bir roguelike projesi. Geliştirici Supergiant Games'e göre, ilk oyundaki Yunan mitolojisini "cadılığın şafağı ile derin bağlar kurarak" daha da detaylandıracak. İlk oyunun direkt devamı niteliğindeki Hades 2'yi anlamak için ilk oyunu oynama şartı olmadığını da söylüyor Supergiant.

Lies of P

Kulağa (ve göze) iyi cilalanmış bir Souls oyunu gibi gelse de Lies of P, Pinokyo'yu oynadığınız sağlam bir soulslike oyun. 19. yüzyıl hikaye klasiğinden esinlenen oyun, aksiyon rol yapma öğeleri ile Pinokyo, Gepetto ve hatta Cırcır Böceği Jimminy'i kahramanları olarak kullanıyor. Kaynak materyale sadık olarak Lies of P, karakterimizin oynanışa etki edecek şekilde "yalan söyleme ya da söylememe" mekaniğine de sahip.

Marvel’s Spider-Man 2

Sony’nin bu seneki en büyük birinci parti oyunu Marvel’s Spider-Man 2. PS5'e özel olan devam oyunu hem Peter Parker ve Miles Morales'in hikayesini devam ettiriyor hem de Candyman'i canlandıran efsane aktör Tony Todd'u da Venom olarak hikayeye dahil ediyor. Marvel’dan Bill Rosemann devam oyununun ilkinden "daha karanlık" olduğunu ve ilk oyun A New Hope iken yeni bölümün The Empire Strikes Back gibi olacağını söylüyor.

 

Payday 3

2023 çok sayıdaki uzun zamandır geliştirilmekte olan oyunun çıkış yılı olacak. Payday 3 oyunu da 2017'de geliştirilmeye başlanıp, bu yıl çıkacak yapım olarak bunlardan biri oluyor.

Payday 3, oyun yönetmeni Erik Wonnevi'ye göre polisler soygunculara karşı oynanış mekaniğini New York City'nin yaşyan, devasa bir sunumu"na monte edecek. Öncülünden tam 10 yıl sonra çıkacak olan Payday 3'ün hikayesi aradan geçen bu zamanı yansıtacak.

Pikmin 4

Pikmin 4, 2013’deki Pikmin 3'ün ardından ev konsollarına gelecek ilk Pikmin olacak. Pikmin 4'e dair gördüğümüz tek içerik 30 saniyelik bir tanıtım videosunda yer alan huzurlu bir bahçeden uyumakta olan bir Grub-dog'a geçtiğimiz kısa sekanstı. Nintendo, Pikmin 4'ün 2023 içerisindeki çıkışı yaklaştıkça daha çok şey paylaşacaktır diye düşünüyoruz.

The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre ikonik korku lisansına dayalı en yeni asimetrik çok oyunculu oyun. Gun Interactive ve Friday the 13th oyunun yaratıcı ekibinin elinden çıkıyor.

The Texas Chainsaw Massacre oyununda dört kurban, meşhur yamyam Aile'nin üç üyesi olan Leatherface, Hitchhiker, ve Cook'dan kaçıp hayatta kalmaya çalışıyor. Biz oyunda şimdilik kısa bir süre geçirmiş olsak da oynanış döngüsü ve film lisansı bu tür için harika bir kombin gibi görünüyor.

Warhammer 40,000: Space Marine 2

Bir başka geri dönüş yapacak uykudaki ünlü marka da Warhammer 40,000: Space Marine. Space Marine 2, 2011 tarihli üçüncü kişi bakış açılı shooter'ın devamı niteliğinde ve orijinal oyunun kahramanı Titus'un serüvenini devam ettiriyor. İlk oynanış videosunda Titus'u, Tyranid'leri ve diğer canavarları mahvederken, insanlığı savunacağına dair yemin ederken görmüştük.

The Wolf Among Us 2

Listemizi 2018 yılında Telltale Games'in kapanışı ile iptal olduğunu düşündüğümüz The Wolf Among Us 2 ile tamamlıyoruz. Telltale geri döndü ve Bigby Wolf ile Fabletown'ın diğer sakinleri neon ışıklarına gömülmüş bölümlere ayrılmış yeni bir gizem için geliyorlar. İlk oyundan 6 ay sonra geçen Wolf Among Us 2'de Bigby'i şeriflikten uzaklaştırıldıktan sonra öfke kontrolü tedavisi alırken görüyoruz. Ancak dostumuz Fabletown'ın tehlikeli yeraltı mekanlarına dönüyor ve Büyük Kötü Kurt'u sakinleştirecek kadar derin bir nefesimiz de yok.

 

2023 yılı için sizi en çok heyecanlandıran oyun hangisi? Yorumlarda fikrinizi belirtmeyi ve üzerine tartışmayı unutmayın!

Epon.Com.Tr

Link to comment
Share on other sites


Konu Altı Reklam 1
Konu Altı Reklam 2
 • Replies 0
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Popular Days

Posted Images

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


 • Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
  Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...