Jump to content
×
×
 • Create New...

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

 • Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
  Bu Alana Reklam Verebilirsiniz

Adım Adım Instagram Reklam Verme Rehberi

Rate this topic


samsung
 Share


Recommended Posts

Adım Adım Instagram Reklam Verme Rehberi
 Share


 • Members

image.jpeg

 

Hedef kitleniz aktif bir biçimde Instagram kullanıyorsa doğru reklamlarla onların ilgisini çekme şansınız vardır. Instagram reklam verme stratejileri epey değişkendir. Etkili reklam stratejileri sayesinde gelirinizi artırabilirsiniz.

 • Instagram reklam verme planınız kapsamında mükemmel görseller tasarlamaktan daha fazlasına ihtiyacınız vardır.

 • Kampanyalar oluşturmalı ve doğru kitleyi hedefleyecek bir gönderi planı belirlemelisiniz.

Neden Instagram’da Reklam Verilmeli?

Instagram‘da reklam vermek için çok farklı nedenler sıralamak mümkündür. Öncelikle bunun doğru adım olup olmadığına karar vermelisiniz. Kafanız karışıksa destekleyici bilgilere başvurabilirsiniz.

 • Kitlelere ulaşma: Instagram reklamları sayesinde çok geniş bir kitleye ulaşma şansınız vardır. Instagram her ay yaklaşık 1 milyar kullanıcıya ev sahipliği yapar. Hedef kitlenizi yakalama şansınız epey yüksektir.

 • Etkileşim kazanma: Instagram kullanıcıları etkileşimde bulunmayı severler. Çok sayıda beğeni, yorum ve paylaşım alabilecek içerikleri öne çıkarırlar. Bu sayede marka bilinirliği elde edebilirsiniz.

 • Görselliği kullanma: Instagram doğrudan görsel ürünler ve hizmetlerle alakalıdır. Dijital pazarlama çalışmalarında yüksek kaliteli fotoğraflar ve videolar her zaman ön plana çıkabilirler.

 • Uygun fiyatlandırma: Instagram reklamlarının maliyeti çok yüksek değildir. Diğer reklam seçenekleriyle karşılaştırıldığında sunduğu verim açısından çok daha uygun fiyata etkileşim kazanılabilir.

 • Kolay hedefleme: Instagram reklam oluşturma konusunda hedefleme avantajına sahiptir. Konum, yaş ve ilgi alanları gibi veriler sayesinde reklamlarınızı doğru kişilere ulaştırabilirsiniz.

Genel olarak Instagram reklam verme faaliyetleri ilgili kitlelere ulaşmak için idealdir. İşletmelerin ürün ve hizmetlerini görsel olarak ilgi çekici hale getirme fırsatları vardır. Bu sebeple pazarlama açısından güçlü bir çözümdür.

image.png

Instagram Reklamları Kimlere Hitap Eder?

Instagram reklamları belirli sektörlerde yer alan her tür işletme için uygundur. Ne tür bir işletmeye sahip olursanız olun hedef kitlenize ulaşmak için Instagram reklam verme çözümlerinden birini kullanabilirsiniz.

 • Yaratıcı çalışmalar: Grafik tasarım, video veya buna benzer bir alanda yeteneğini sergilemek isteyenler için idealdir. Paylaşacağınız her türlü çalışma daha fazla insana ulaşabilme potansiyeline sahiptir.

 • Hizmet işletmeleri: Hizmet sunan işletmeler Instagram profillerini kullanarak çalışmalarını sergileme fırsatı elde ederler. Özellikle öncesi ve sonrası şeklinde hazırlanan içeriklerle insanların ilgisi çekilebilir.

 • E-ticaret işletmeleri: Instagram ürün sergilemek ve satışları yükseltmek için ideal bir platformdur. Yüksek kaliteli ürün fotoğrafları çekerek ve videolar hazırlayarak reklamlarınızı etkili kılabilirsiniz.

Instagram reklamları görsel odaklıdır. Bir kitleye ulaşmak istiyorsanız görselliği ön plana çıkarmanız şarttır. Bu nedenle Instagram reklam verme çalışmalarında yüksek kaliteli fotoğraflar kullanmalısınız.

Instagram Reklam Ücretleri ne Kadar?

Instagram reklam ücretleri değişkendir. Seçeceğiniz sektör ve ulaşmak istediğiniz hedef kitle ücreti etkiler. Ayrıca pek çok durumda açık artırma modeli geçerlidir. Reklamınızın öne çıkması için rekabet etmeniz gerekir. Instagram reklamları için bir hedef ve koşul belirledikten sonra kullanabileceğiniz reklam bütçesi ortaya çıkar. Minimum reklam bütçesi günlük 30 TL şeklindedir. 1 haftalık reklam için 210 TL ödemeniz gerekir.

 • Oluşturduğunuz reklamın daha fazla kişiye ulaşmasını istediğinizde günlük reklam bütçesi kademeli olarak yükselir.

 • Bu sebeple reklam bütçenizi stratejilerinize uygun olarak esnek bir şekilde kullanma şansınız vardır.

image.png

Instagram Reklam Modelleri Nelerdir?

Instagram reklam türleri fotoğraf ve video reklamlardan ibaret değildir. Pazarlama çalışmalarınızı güçlü hale getirmek için hikaye reklamları ve dönen reklamlar dahil olmak üzere farklı reklam türlerini kullanabilirsiniz.

image.png

1. Görsel reklamları

Instagram fotoğraf reklamları en ucuz seçenektir. Doğru kullanıldığında diğer reklam türlerinden çok daha etkilidir. En sıradan fotoğrafı bile reklam haline getirebilirsiniz. Buna rağmen yüksek kaliteli fotoğraflar daha iyidir.

 • En etkili reklam şablonlarını kullandığınızda kolayca sonuca ulaşmanız mümkündür.

 • Ancak hedef kitleniz fotoğraflar yerine farklı içerik türlerini tercih ediyorsa stratejinizi değiştirmeniz veya düzenlemeniz gerekir.

 

image.png

2. Video reklamları

Video reklamlar fotoğraf tarzı reklamlara alternatiftirler. Fotoğraflardan çok daha fazla dikkat çekerler. Ancak kitlelerin ilgisini yakalayabilmek için yaratıcı fikirlere ihtiyacınız vardır. Öne çıkmak için çok çabalamalısınız.

 • Video reklamlarda tüm anlatılacaklarınızı hızlı bir şekilde aktarmanız gerekir.

 • Teklifinizi ön plana çıkarmak zor olabilir.

 • Ancak teklifinizin en can alıcı noktalarını göstermek istiyorsanız videoları kullanabilirsiniz.

 

image.png

3. Dönen reklamlar

Dönen reklamlar birkaç fotoğrafı bir arada içeren bir görünüme sahiptirler. Aynı ürüne ait farklı renk seçeneklerini göstermek için idealdir. Benzer şekilde bir ürünü farklı açılardan sunmak istediğinizde elverişlidir.

 • Dönen reklamlar özellikle e-ticaret işletmeleri için daha iyi performans gösterirler.

 • Daha çok tekstil firmaları tarafından kullanılır.

 • Potansiyel müşterilerine ulaşabilmek için farklı reklam senaryoları oluşturabilirler.

 

image.png

6. Koleksiyon Reklamları

Koleksiyon reklamları birden fazla fotoğrafın kullanıldığı reklam türleridir. Bu reklam türü dönen reklamlardan biraz farklıdır. Çünkü tek bir düzende birden fazla görsele yer verilebilecek şekilde ayarlanabilirler.

 • Fotoğraflar tek bir noktada yer aldıklarından hedef kitleniz tüm fotoğraflara aynı anda bakabilirler.

 • Özellikle emlak sektörü gibi tüm görsellerin tek bir yerden gösterilmesinin önemli olduğu koşullarda idealdir.

 

image.png

Instagram Reklam Hedefleri Nelerdir?

Reklam türlerini öğrendikten sonra ilk olarak Instagram reklam pazarlama modellerinin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Instagram reklam hedefleri ile Facebook reklam hedeflerini birbirine karıştırmamaya dikkat etmelisiniz.

 • Daha fazla profil ziyaretçisi: Profil ziyaretçisine yönelik bir hedef seçtiğinizde reklamınıza tıklayan kişiler profilinize yönlendirilirler. Profilinizde ürünleriniz ve hizmetleriniz yer alıyorsa iyi bir seçimdir.

 • Daha fazla web site ziyaretçisi: Oluşturduğunuz reklamlara tıklayan insanlar web sitenizi ziyaret ederler. Özel teklif yoluyla bir ürünün satılmasını istiyorsanız en ideal seçenekler arasında yer alır.

 • Daha fazla mesaj: Reklamınıza tıklayan kişiler özel mesaj kutusuna yönlendirilirler. Hedef kitlenizi daha fazla bilgi almaya teşvik etmek ve etkileşimi yükseltmek istiyorsanız fazlasıyla idealdir.

Instagram reklam pazarlama modelleri konusunda seçici davranmalısınız. Reklamlarınızı doğru hedeflerle ilişkilendirerek tüm dönüşümlerinizi yakından takip edebilir ve kampanyalarınızı daha iyi yönetebilirsiniz.

image.png

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Instagram reklam verme çalışmalarına başlamak için nereden reklam verebileceğinizi bilmeniz gerekir. Facebook Reklam Yöneticisi ve Instagram uygulaması Instagram reklamları oluşturabileceğiniz yerlerdir.

 • Facebook Reklam Yöneticisi: Facebook Reklam Yöneticisi ile reklam vermeyi tercih ettiğinizde daha fazla özelleştirme seçeneğiniz olur. Reklamlarınız ile ilgili her seçeneği tek tek gözden geçirebilirsiniz.

 • Instagram Uygulaması: Instagram uygulamasından reklam vermek biraz daha basittir. Hızlı bir şekilde reklam vermenizi sağlar. Ek hedeflemeler ve ayarlarla uğraşmak istemiyorsanız sizin için idealdir.

Instagram reklam verme aracına karar verdikten sonra Instagram reklam oluşturma adımlarını takip edebilirsiniz. Facebook Reklam Yöneticisi daha fazla kontrol sunduğundan onu kullanmanız daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden reklam oluşturmak için işletmenize ait bir Facebook sayfası olmalıdır. Söz konusu sayfayı reklam vermek istediğiniz Instagram sayfasıyla ilişkilendirmeniz şarttır.

1. Reklam hedefinizi belirleyin

Sayfa ilişkilendirme işlemini tamamladıktan sonra reklam oluşturmaya başlayabilirsiniz. Facebook Reklam Yöneticisi sayfasında yeşil renkli “+ Oluştur” butonuna tıkladığınızda reklamınız için ilk adımı atmış olursunuz.

 • Bilinirlik: Marka bilinirliğini yükseltmeye yöneliktir. Markanızla ilgilenebilecek en uygun kişilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda markanızı hatırlayabilecek kişileri bulabilirsiniz.

 • Trafik: Reklamınıza tıklayacak insanları yönlendirmekle ilgilidir. Potansiyel kişileri web sitenize veya uygulamanıza yönlendirebilirsiniz. Ekstra trafiğe ihtiyacınız olduğunda epey idealdir.

 • Etkileşim: Sayfanızı ve paylaşımlarınızı daha fazla kişinin beğenmesini istiyorsanız bu hedefi tercih edebilirsiniz. Genel olarak Instagram üzerinden dönüşüm elde etmek için tercih edilir.

 • Potansiyel Müşteriler: Potansiyel müşterilere ulaşmak her işletmenin hedefi olsa bile oldukça zorlayıcıdır. Instagram reklamları dönüşümlerle hedefe erişmenizi epey bir kolaylaştırabilir.

 • Uygulama Tanıtımı: Bir mobil uygulamaya sahipseniz uygulamanızı yükleyecek yeni kişiler bulmanızı sağlamaya yönelik bir hedeftir. Kampanya türleri diğer reklamlara göre çok daha çeşitlidir.

 • Satışlar: Ürün ve hizmet satmaya yönelik reklamlar için idealdir. Satışlarda ekstra dönüşüme ihtiyaç duyuyorsanız ve insanların kataloğunuzu incelemesini istiyorsanız uygun bir seçenektir.

Reklam hedefinizi belirledikten sonra bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz. Web sitenize hızlı bir şekilde trafik çekmek için reklam oluşturmak istiyorsanız “Trafik” hedefini seçip yolunuza devam edebilirsiniz.

2. Dönüşüm konumunu belirleyin

Dönüşüm konumu oluşturduğunuz reklamda dönüşüm tanımlamasına en uygun olan seçenektir. Örneğin, insanları web sitenize yönlendirmek istiyorsanız “internet sitesi” seçeneğini işaretlemelisiniz.

 • “Uygulama”, “Messenger”, “WhatsApp” ve “Aramalar” diğer dönüşüm konumu seçenekleridir.

 • Ancak bu dönüşümlerin her birisi daha fazla etkileşim gerektirdiğinden detaylı stratejilerin uygulanmasını gerektirirler.

3. Bütçenizi belirleyin

Instagram reklamınız için bütçe belirlerken iki farklı seçeneğe sahip olursunuz. Bu seçenekten ilki günlük bütçedir, ikincisi ise toplam bütçedir. Toplam bütçe belirli bir süre boyunca aktif kalacak reklamlar için idealdir.

 • Bütçe belirlemeye çalışırken size bazı öneriler sunulabilir. Alternatif olarak kendi tercihlerinizi uygulayabilirsiniz.

 • Bütçenizi uygularken potansiyel erişim ve bağlantı tıklaması gibi değerlerin değişeceğini unutmamalısınız.

4. Yayın planını belirleyin

Yayın planı oluşturacağınız reklamın ne kadar süre boyunca aktif kalacağıyla ilgilidir. “Başlangıç Tarihi” kısmında reklamın başlayacağı tarihi seçebilirsiniz. Bir bitiş tarihi eklemediğinizde reklam sürekli aktif kalır.

 • “Bitiş” kısmına tıkladığınızda reklamın yayından kaldırılacağı tarihi seçmiş olursunuz.

 • Bir haftalık bir reklam yayınlamak istiyorsanız bitiş tarihini başlangıç tarihinden bir hafta sonrası olarak girmeniz gerekir.

5. Doğru hedef kitleyi oluşturun

Instagram reklam verme çalışmalarına yeni başladıysanız hedef kitle tanımlama konusuna biraz vakit ayırmanız gerekir. Hedef kitlenizi ne kadar iyi tanımlarsanız reklamlarınız o kadar iyi performans gösterirler.

 • Konum, yaş, cinsiyet, dil, ilişki durumu ve eğitim seviyesi en çok üzerinde durmanız gereken hedef kitle bilgileridir.

 • Bunun dışında davranışlar, ilgi alanları ve bağlantılar gibi çeşitli seçeneklerle sınırlandırmalar yapabilirsiniz.

6. Reklamın yayınlanacağı alanı seçin

Reklam alanları, Facebook reklamı ile Instagram reklamı arasındaki en büyük farktır. Reklamınızın hangi platformda yayınlanacağına karar vermelisiniz. Instagram reklam verme çalışması için Facebook’u devre dışı bırakmalısınız.

 • Instagram platformunu seçtikten sonra reklamınızın yayınlanacağı alanı seçebilirsiniz.

 • “Akış”, “Keşfet”, “Hikayeler” ve daha pek çok yerde reklamınızı yayınlatabilirsiniz.

 • Kitlenize en uygun olan seçeneği seçmelisiniz.

image.png

Instagram Reklam Verme Taktikleri

Instagram reklam verme stratejinizin etkili olmasını istiyorsanız yapılan bazı yaygın hatalardan uzak durmanız gerekir. Ayrıca, Instagram reklamlarını oluşturma ve yayınlama dahil olmak üzere her noktaya dikkat etmelisiniz.

 • Optimizasyona dikkat etmemek: Oluşturduğunuz reklamları en iyi şekilde optimize etmeniz şarttır. Reklamları optimize etmeden yayına almanız durumunda beklediğiniz sonuçları elde edemezsiniz.

 • Özellikleri kullanmamak: Instagram reklam verme planlarınızda size yardımcı olabilmek için çeşitli özelliklere sahiptir. Başarıya ulaşmak için tüm bu özelliklerden en iyi şekilde yararlanmanız gerekir.

 • Harekete geçirici mesaj kullanmamak: Her reklam kampanyanızın harekete geçirici mesajı olmalıdır. Kullanıcıları harekete geçirmeyi başaramazsanız onları dönüşüme teşvik edemezsiniz.

 • Doğru kitleyi hedeflememek: Doğru kitleyi hedeflemediğiniz sürece Instagram reklam verme çalışmalarında başarılı olamazsınız. Hedef kitlenizin konum, yaş ve ilgi alanları gibi değerlerine dikkat etmelisiniz.

 • Hashtag kullanmamak: Hashtag kullanmazsanız Instagram reklam verme çabalarınız sonuç vermez. Çoğu insanın aktif bir şekilde kullandığı etiketlerde varlık gösterebilmeniz önemlidir.

 • Rekabete dikkat etmemek: Instagram reklam verme çalışmalarında bazen çok fazla detaya dikkat etmeniz gerekir. Rekabet analizi yapmadan yola çıkarsanız başarısız olursunuz.

Instagram reklam verme çalışmalarında başarılı olmak istiyorsanız reklam sonuçlarındaki verilere dikkat etmelisiniz. Verileri analiz etmezseniz gelecek reklamlarda sizi başarıya ulaştırabilecek stratejileri öğrenemezsiniz.

image.png

Instagram Reklam Verme Stratejileriyle Kitlelere Ulaşın

Sonuç olarak, Instagram reklam verme çalışmaları geniş ve alakalı kitlelere ulaşabilmek için idealdir. Reklam çalışmalarınızı doğru uygularsanız sektörünüzde fark yaratmanızı sağlayacak kadar güçlüdür. Instagram aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahiptir. Instagram reklam verme stratejilerinin dikkat çekmesini sağlayan durum bu rakamlardır. Sonuç odaklı hareket ettiğiniz sürece başarılı olabilirsiniz.

 

hype.ofiis

Link to comment
Share on other sites


Konu Altı Reklam 1
Konu Altı Reklam 2
 • Replies 0
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


 • Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
  Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...