Jump to content
×
×
 • Create New...

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

 • Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
  Bu Alana Reklam Verebilirsiniz

Google ADX Nedir?

Rate this topic


CR7
 Share


Recommended Posts

Google ADX Nedir?
 Share


 • Members

image.jpeg

 

Google ADX veya ADEX, Google Doubleclick Ad Exchange sistemi Google’ın gerçek zamanlı ihale (real time bidding veya rtb) sistemine verilen isimdir. Satıcılar (seller) ve alıcılar (buyer) olmak üzere 2 farklı sistem içermektedir. En temel mantık ile AdWords, Criteo, OpenX gibi büyük reklam ağlarının anlık olarak ihaleye girerek bir reklam alanını alması işlemidir.

Google Doubleclick Ad Exchange Giriş

Google ADX sisteminde alıcılar genellikle global ve çok büyük reklam ağları olduğu için burada Google ADX Seller yani satıcılar üzerinde duracağız. Doubleclick Ad Exchange yani kısa bir şekilde ifade etmek gerekirse ADX, yüksek trafiğe sahip internet sitelerine sağlanan, AdSense gibi, bir reklam yönetim sistemidir.

Google ADX ve Google AdSense aynı şey mi?

Amaç ve görünüm olarak neredeyse aynı şeydir ancak araç olarak ikisinin bir biriyle herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. AdSense daha çok AdWords reklamlarına yer verirken, ADX anlık ihale sistemi olduğu için bir çok büyük networkten reklamlar gelebilmektedir.

Google ADX ve Google AdSense arasında ne gibi farklar var?

 • AdSense reklam hesabı şahıs veya şirket adına alınabilir, ADX reklam hesabı sadece şirketlere sağlanmaktadır.

 

 • ADX reklamları eCPM veya eBGBG ile kazandırır.

 

 • ADX hesabı çok gelişmiş filtreleme ve sorgu aracı sistemlerine sahiptir, bu sayede A/B testlerini yapmanız ve gelir optimizasyonu oluşturmanız kolaylaşır.

 

 • ADX hesabınızdan reklam verenler ile anlaşmalar yapabilir, bir nevi özel bir fiyattan özel reklam satabilirsiniz.

 

 • ADX hesabınız ile min CPM belirleyerek kalitesiz ve düşük gelirli reklamların görünmesini engelleyebilirsiniz.

 

 • ADX hesabınız ile Görüntülü, Video ve Mobil Uygulama reklamlarınızı tek bir panel aracılığı ile kolaylıkla yönetebilirsiniz.

 

 • ADX ile envanterinizi markalı, yarı şeffaf, anonim veya ikisinin kombinasyonu olarak kullanılabilir hale getirme olanağı vardır. AdSense anonimlik seçeneği yoktur.

 

 • AdSense’nin haricinde reklamveren engelleme, reklam teknolojileri engelleme ve çerez ve veri kullanımı engelleme gibi ADX engelleme kuralları mevcuttur.

 

 • ADX hesabı ile yayıncı tarafından tanımlanan parametrelere göre sorgu oluşturma veya başlangıç noktası olarak sistem sorgusu kullanma olanağı ile esnek raporlama yapılabilir.

 

 • ADX tüm tedarikçilere izin verir; yayıncılar herhangi bir tedarikçiyi engelleyebilir.

 

 • ADX hesabıyla Video reklamları almak daha kolaydır.

Google ADX ile Google AdSense aynı sayfada kullanılabilir mi?

Evet, ikisi farklı kategorilerde ele alındığı için aynı sayfada hem AdSense hemde Ad Exchange reklamları aynı anda kullanabilirsiniz. Bu sayede sayfanızda bulunan reklam sayısını arttırabilirsiniz.

Google ADX Hesabı Almak veya Reklamlarını Kullanmak

 

Google Doubleclick Ad Exchange hesabı nasıl alınır?

Bu hesabı aktive ettirebilmeniz için öncelikle şirket olmanız gerekmektedir. Daha sonra ADX reklamları yayınlayabileceğiniz site veya networkünüzden veriler ile Google ile iletişime geçebilirsiniz. Google burada aylık olarak sayfa görüntüleme sayınızı baz aldığı için küçük ve orta işletmeler maalesef bu hizmetten yararlanamamaktadır.

 

Eğer küçük ve orta ölçekli bir firma veya internet siteniz varsa daha önceden ADX hesabı almış olan ve İş Ortağı Yönetimi¹ yetkisi olan reklam firmaları ile çalışabilirsiniz.

 

¹: Birden çok ADX hesap özelliği vardır, her ADX hesabı olan istediği sitede reklam yayınlayamaz. Belirli prosedürlere göre o siteleri iş ortağı olarak eklemesi gerekmektedir.

 

Google AdSense mi yoksa Google ADX mi daha fazla kazandırır?

Burada kesin çizgiler bulunmamaktadır. Sezonluk olarak AdSense daha fazla kazandırabilir ancak ADX anlık ihale sistemi ile çalıştığı ve tüm tedarikçilere (üçüncü kişiler) izin verdiği için, uzun vadede en çok kazandıran olacaktır.

Google ADX’in ne gibi politikaları vardır?

 

Google tabanlı tüm birimlerde ortak kullanılmakta olan AdSense program politikaları ADX ürünü içinde geçerlidir. Yani geçersiz tıklamalar ve gösterimler, tıklamaları teşvik etme, içerik yönergeleri, telif hakkıyla korunan materyal, taklit ürünler, trafik kaynakları, reklam davranışı, reklam yerleşimi, site davranışı, teknik gereksinimler, kullanıcıların kimliğinin belirlenmesi ve kullanıcı izni, gizlilik, çocukların İnternet’te Gizliliğini Koruma Yasası (COPPA) ve kumarla ilgili içerik gibi AdSense kullanımını riske sokan faaliyetlerin tümü ADX reklamları için de dikkat edilmesi gereken şeylerdir.

 

Daha fazla bilgi alabilmek için burayı tıklayınız.

Google ADX ne şekilde ödeme yapar?

Doubleclick Ad Exchange reklamları tıpkı AdSense reklamlarında olduğu gibi NET30 sistemiyle ödeme yapmaktadır yani her ayın ödemesi bir sonraki ayın son haftası yapılmaktadır. Daha bariz bir örnekleme yapmak gerekirse Haziran ayının kazancı Temmuz ayının son haftası içerisinde yapılır.

 

Google ADX gelirlerde kesinti yapar mı?

Evet, tıpkı AdSense hesabınızda yaşadığınız durum gibi ADX için de kesinti yapılması söz konusudur. Neredeyse her ay geçersiz etkinlik sebebiyle ADX hesaplarından da kesinti yapılmaktadır. Bilindiği üzere geçersiz etkinlik algılandığı zaman 60 gün geriye dönük olarak kesinti uygulanabilir. Yine AdSense’de olduğu gibi ADX hesabınız devre dışı bırakılabilir. Bunu Google şu şekilde özetlemektedir:

Hesabın Kapatılması

Ağ iş ortağım neden devre dışı bırakıldı? Tespit ettiğiniz geçersiz etkinlik hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Tescilli saptama sistemimizi korumak için yayıncılarımıza belirli web sayfaları, kullanıcılar veya kullanıyor olabilecekleri üçüncü taraf hizmetleri dahil, hesap hareketlerine ilişkin herhangi bir bilgi veremiyoruz.

 

Google geçersiz etkinlik durumlarını belirlerken kendi karar verme yetkisini kullanır. Geçersiz etkinlik konusunu çok ciddiye alır ve bir reklamverenin giderlerini veya yayıncının kazançlarını yapay olarak yükseltebilecek bir kullanım düzenine uyup uymadıklarını belirlemek için tüm tıklama ve gösterimleri inceleriz. Bir ağ iş ortağı hesabının reklamverenlerimiz açısından risk teşkil edebileceğini tespit edersek, reklamverenlerimizin çıkarlarını korumak için bu hesabı devre dışı bırakabiliriz.

Hesapların devre dışı bırakılmasına yol açan en yaygın nedenlerle ilgili daha fazla bilgi edinmek için hesap kapatmayla ilgili yaygın nedenler bölümümüzü inceleyin.

 

Bu ağ iş ortağının devre dışı bırakılması kararına itiraz edebilir miyim?

Ağ iş ortağınızın hesabıyla ilgili olarak uygulanan işlemler konusundaki endişelerinizi anlıyoruz. Yaptığımız işlemler reklamverenlerimizin, yayıncılarımızın ve kullanıcılarımızın çıkarları dikkate alınarak özel uzmanlardan oluşan ekibimizin yaptığı özenli incelemelerin sonucudur. Sonuç olarak, bu karara yönelik itirazları dikkate alamıyoruz.

 

Hesabı daha önce devre dışı bırakılan ağ iş ortağı için yeni bir ağ iş ortağı hesabı oluşturabilir miyim?

Ad Exchange’de (AdX) geçersiz etkinlik nedeniyle devre dışı bırakılan yayıncıların, bundan sonra AdSense veya Ad Exchange’e katılmasına izin verilmez. Bu ağ iş ortakları için yeni ağ iş ortağı hesapları oluşturulamaz.

 

Ağ iş ortağımın hesabı geçersiz etkinlik nedeniyle devre dışı bırakıldı. Bu durum, Ad Exchange (AdX) hesabım için ne anlama geliyor?

Geçersiz etkinlik nedeniyle devre dışı bırakılan ağ iş ortaklarından para kazanamazsınız. Ayrıca, devre dışı bırakılan ağ iş ortağının, hesabınızda devre dışı bırakılmasından önceki 60 gün içinde gerçekleşen kazançlarını hesaptan düşebiliriz. Google’ın payı da dahil olmak üzere bu kazançlar, gerektiği gibi, bu durumdan etkilenen reklamverenlere iade edilir.

 

Geçersiz etkinliği saptamaya yönelik sistemlerimiz sürekli devrede olsa da hesabınızın ve ağ iş ortaklarınızın trafiğini ve reklam uygulamalarını düzenli olarak incelemekten sorumlu olduğunuzu unutmayın. Ağ iş ortaklarınız tarafından kapsamlı veya tekrarlanan şekilde gerçekleştirilen geçersiz etkinlikler, Ad Exchange (AdX) hesabınız için risk oluşturabilir.

AdX Satıcı Programı Politikaları ve Platform Programı Politikalarına uyduğunuzdan emin olmanızı ve Ağ İş Ortağı Yönetimi kontrol listesi hakkında bilgi edinmenizi öneririz.

 

Ağ iş ortağımın hesabı devre dışı bırakıldı. Sitelerinden para kazanmaya devam edebilir miyim?

AdX Satıcı Programı Yönergelerine göre daha önce Google tarafından reddedilen ağ iş ortağı sitelerinden para kazanamazsınız.

 

siüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü

Link to comment
Share on other sites


Konu Altı Reklam 1
Konu Altı Reklam 2
 • Replies 0
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


 • Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
  Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...