Jump to content
×
×
 • Create New...

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

 • Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
  Bu Alana Reklam Verebilirsiniz

11 Adımda Başarılı Bir YouTuber Nasıl Olunur?

Rate this topic


sorgucu
 Share


Recommended Posts

11 Adımda Başarılı Bir YouTuber Nasıl Olunur?
 Share


 • Members

image.png

 

Bu gönderi en son 15 Nisan 2022'de güncellendi.

 

Son senelerde Youtube fenomenlerinin yakaladığı büyük başarılardan sonra artık bu platformda yer edinmek için bir şansınız kalmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Bu yine de şansınızı denemeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

 

Youtube influencer’larının sosyal medyadaki etkisi pazarlama sektörünü değiştirip, markaların hedef kitlelerine ulaşmak için farklı yollar denemesini sağladı. Yani kendi Youtube kanalınıza sahip olmak için hiç de geç kalmış sayılmazsınız.  

 

İşte Sıfırdan başarılı bir Youtuber olmak için takip etmeniz gereken 11 adım:

 

 • Başarının ne demek olduğuna karar

 • Kanalınızın amacını ve içeriğini şekillendirin

 • Bir aksiyon planı hazırlayın

 • Kanalınızın ilgi çekici görünümde olmasını sağlayın

 • Arama motoru optimizasyonunu unutmayın

 • Konu seçiminde tutarlı olun

 • İçeriği kısa ve öz tutun

 • Alanınızdaki gelişmeleri yakından takip edin

 • Takipçilerinizle iletişimde olun

 • Kanalınızı bir web sitesi ile tanıtın

 • Analiz edebileceğiniz araçları kullanın

 

 

01. Başarının ne demek olduğuna karar verin

 

Çoğu insan başarıyı parasal olarak değerlendirse de aslında başarı bundan çok daha fazlasıdır. Hiç sevmediğiniz ve yaparken keyif almadığınız bir işten çok para kazansanız, mutsuz olmanıza rağmen kendinizi yine de başarılı bulur muydunuz?

 

Hayatta birçok farklı şekilde başarılı olabilirsiniz. Önemli olan sizin için neyin daha değerli olduğuna karar vermek.

 

Bu;

 • daha fazla izleyiciye ulaşmak

 • daha fazla takipçi edinmek

 • genel olarak izleyicilerin kanalınızla daha çok etkileşim kurması olabilir.

 • veya sadece youtube'dan para kazanmak

 

İstediğiniz şeyin ne olduğuna karar verin ve bunun dışında elde edeceğiniz şeyleri bir bonus olarak görmeye çalışın.

 

 

02. Kanalınızın amacını ve içeriğini şekillendirin

 

Youtube kanalınızı oluştururken içerik üretmenin sadece eğlenceden ibaret olmadığını ve bir iş olduğunu unutmayın.

 

Şimdi kanalınızda ne tür bir içerik sunacağınıza karar verme zamanı.

 

'Nasıl yapılır' videolarından 'komediye', 'ürün incelemelerinden' 'haberciliğe' kadar yüzlerce seçeneğiniz var.

 

Ne istediğinize karar verdikten sonra marka kimliğinizi kullanarak videolarınızı nasıl özgün ve eşsiz kılabileceğinizi bulmanız gerek.

 

Örneğin, bir konuya odaklanabilir, bu konuda uzman olabilir ve kanalınızda bununla ilgili videolar paylaşabilirsiniz. Bir YouTuber olarak izleyicilerinize her zaman gerçek benliğinizi göstermelisiniz; çünkü özgünlük ve benzersizlik sizi farklı kılacak ve izleyicilerinizin sizinle daha çok etkileşim kurmasını sağlayacaktır. Hedef kitlenizin kimler olduğunu düşünüp onların diline uygun içerikler paylaşmaya özen gösterin.

 

Kanal özelliklerinize bağlı olarak, sektörünüzdeki yeni konuları ele almak için de kendinize biraz alan bırakın ve yeni konuları ele almaktan asla çekinmeyin! Öncü olmak her zaman kazandırır!

 

 

03. Detaylı bir aksiyon planı hazırlayın

 

Artık içerik türüne karar verdiğinize göre sıra, detaylı bir aksiyon planı hazırlayıp bunu nasıl hayata geçireceğinizi planlamakta. Bunu bir iş planı olarak düşünün ve arada sırada kendiniz için koyduğunuz standartlara uyuyor musunuz diye kontrol edin.

 

Bu planı aynı zamanda YouTube kanalınızı oluştururken yapmanız gereken her şeyin detaylı bir listesi olarak da görebilirsiniz. Kaliteli videolar çekip yayınlayabilmek için ihtiyacınız olan ekipmanları da listeye eklemeyi unutmayın.

 

Söz konusu ekipman örnekleri arasında:

 • Kaliteli bir kamera

 • Mikrofon

 • Halka ışık (ring light)

 • Kayıt aracı

 

Kanalınıza sizden başka birinin dahil olup olmayacağına karar verin. Kendinize gerçekçi bir yayınlama takvimi oluşturun, içeriğiniz için konular seçin ve zaman çizelgenize uyduğunuza emin olun.

 

 

04. Kanalınızın ilgi çekici görünümde olmasını sağlayın

 

YouTube’da başarılı olmak istiyorsanız bunun görsel bir platform olduğunu ve kendinizi her açıdan en iyi şekilde sunmanız gerektiğini unutmamanız gerek.

 

Profil fotoğrafınız ya da logonuz doğru pozisyonda, kanalınızın arka plan resmi ise doğru boyutlarda olmalı.

 

Profil resminizin küçük versiyonu için bir logo tasarım programı kullanmayı ve logo oluşturmaya yönelik bu ipuçlarını uygulamayı unutmayın.

 

Ardından, kanal adınızı bulun. Sürecin bu bölümünü kolaylaştırmak için bir YouTube ad oluşturucu kullanabilirsiniz.

 

 

image.png

 

 

05. SEO kullanımına dikkat edin

 

Doğru SEO kullanımı YouTube videoları için oldukça önemlidir.

 

YouTube oldukça gelişmiş bir arama motoru olarak çalışır ve çoğu zaman yeni içerik keşfetmek için de kullanılır.

 

Peki bu sizin için ne demek?

 

Doğru anahtar kelimeleri kullanarak YouTube’da bulunma, izlenme ve sevilme şansınızı arttırabilirsiniz. Hazırlayacağınız videoya benzer başka içerikler varsa onları bulmak için tam olarak hangi kelimelerle arama yaptığınıza bakın. Sonrasında aramanızda küçük değişiklikler yaparak sonuçların nasıl değiştiğini gözlemleyin. Sadece bir iki kelime bile çok büyük bir fark yaratabilir. Kullanmak istediğiniz anahtar kelimeleri, bunların popülerliğini ve rakiplerinizin kullandığı diğer kelimeleri araştırın.

 

Başarılı bir YouTuber olmak için bu SEO ipuçlarını deneyin:

 

 • Yaygın aramaları görmek ve yoğun bir biçimde talep gören videolar oluşturmak için Ahrefs veya Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın.

 

 • Şu anda sektörünüzde hangi konuların "trend" olduğunu anlamak için Quora gibi yerlerde konu hakkındaki tartışmaları okuyun, Google Trendler'i takip edin ve ilgili sosyal medya gruplarında aktif olun.

 

 • Video açıklamanızda, anahtar kelimenizi 3-4 kez kullanın. Açıklamalarınızı 250 kelimeden uzun tutmayın ve hedef kelimenizin açıklamanın başında olduğundan emin olun çünkü okuyucular aramalarını bu kelimelere göre yaparlar.

 

 • Ayrıca, mobil için optimize etmek amacıyla anahtar kelimeyi başlığınızda ilk kelime olarak kullanın.

 

 • Analytics araçları, kullanıcıları kanalınızı en çok keşfetmeye yönlendiren anahtar kelimeleri görmenize olanak tanır. Bu bilgiyi kullanarak, belirli bir konuda tam bir video serisi oluşturmayı planlayabilirsiniz.

 

 • Arama terimlerini girerken kelimeleri otomatik olarak öneren algoritmanın ne önerdiğini görün. Bu, anahtar kelimeler ve film temaları için değerli bir fikir kaynağı olabilir.

 

 

image.png

 

 

06. İstikrarlı olun

 

YouTube’da nasıl başarılı olabileceğinizle ilgili kaç tane makale okursanız okuyun bunu hep göreceksiniz. Herhangi bir başarı elde etmek için istikrarlı olmanız gerekir. Yoksa bütün umudunuzu internette viral olmaya bağlayacaksınız. Viral olmak güzel olsa da ne yazık ki başarı için herhangi bir şekilde garantisi olan bir yol değil.

 

Ne tür bir içerik ürettiğinizden bağımsız olarak tarzınız ve yayınlama zamanlarınızın tutarlı olması gerek. Ne zaman yeni video yayınlayacağınıza dair bir zaman çizelgesi oluşturun ve buna sadık kalın.

 

Tutarlı bi şekilde aynı gün ve saatte video yayınlamak hem takipçilerinizde bir beklenti oluşturur hem de sizin kendinizi daha iyi planlamanıza yardımcı olur.

 

Unutmayın, tutarlı olmak sadece zamanlama değil, aynı zamanda istikrarlı ve markanızı yansıtan içerik de demektir.

 

Diyelim ki YouTube’da severek takip ettiğiniz ve konuyla ilgili merak ettiğiniz sorularınızı danıştığınız bir yemek kanalı var. Bu kanalın hiçbir açıklama yapmadan gittikleri at yarışıyla ilgili bir bölüm yayınladığının düşünün. Herhangi bir uyarı vermeden gelen içerikteki bu keskin farklılık takipçilerin kafasını karıştıracaktır.

 

İçeriğinizle ilgili değişiklik yapıp farklı konulara değinmek istiyorsanız mutlaka izleyicilerinize önceden haber verin.

 

 

07. İçeriği kısa ve öz tutun

 

Bir youtube videosu izlerken sizi en çok zorlayan şey nedir? 

 

30 saniyede gösterilebilecek bir şeyi 5 dakika da anlatmaya çalışmaktır.

 

Aslında olay çok basit: İnsanlar zaman kaybetmekten hoşlanmazlar o yüzden sadece gelin!

 

Özellikle ‘nasıl yapılır’ videoları hazırlıyorsanız bir an önce konuya girmeniz gerek. Videonun ne ile ilgili olacağından bahsedin ve hemen konuya girin. Videonun amacı izleyicilere bir şeyleri göstermektir (sadece konuşma dinlemek isteseler video izlemek yerine podcast dinlerlerdi).

 

Tabiki de daha fazla bilgi vermeniz ve açıklama yapmanız gereken zamanlar olacaktır ama bunu videonun başı yerine sonrasında yaparsanız takipçileriniz videolarınızdan çok daha fazla keyif alırlar.

 

 

08. Alanınızdaki gelişmeleri yakından takip edin

 

İzleyicilerinize bir şey sunarken olabildiğince konuyla ilgili bilgili ve alanınıza hakim gözükmek istersiniz. Bunun için de alanınızdaki gelişmeleri ve konuyla ilgili içerik üreten diğer kullancıları yakından takip etmelisiniz.

 

Gelişmeleri öğrenmek ve sektördeki yeniliklere hakim olmak (rakiplerinizin neler yaptığı dahil) kendi izleyicileriniz için daha güncel ve alakalı içerik üretmenize yardımcı olur. Rakiplerinizin videolarını izlemek kendi videonuzu yayınlamadan önce onların fikir ve düşüncelerini öğrenmenizi sağlar.

 

Bu şekilde ister onlara karşı gelen noktalara değinebilir, isterseniz de kendinize özgün bir yorum katabilirsiniz.

 

Alanınızdaki gelişmeleri yakından takip etmeniz belirli bir konuyla ilgili güncel kalmak isteyenler için kanalınızı vazgeçilmez kılacaktır.

 

 

09. Takipçilerinizle iletişimde olun

 

Başarınızı takipçi sayınızla ölçüyorsanız takipçileriniz sizin için altın değerinde olmalı. Bu yüzden onlarla sürekli iletişim içinde olun. Sadece yorumlarını beğenip cevaplamaktan bahsetmiyoruz. Takipçi yönetimi başlı başına bir iştir

 

İzleyicilerinizle gerçek zamanlı etkileşimde bulunmak için YouTube’da canlı yayınlar düzenleyebilirsiniz. Canlı yayınlar takipçilerinizin sizinle birebir iletişim kurmasına izin verdiği ve planlı bir videodan daha samimi bir atmosfer yarattığı için gittikçe popüler hale geldi.

 

Bu tür yayınları aynı zamanda soru cevap etkinlikleri düzenlemek için de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak izleyicilerden sorularını yorum olarak yazmalarını isteyip bir sonraki videonuzda bu soruları cevaplayabilirsiniz.

 

Başka platformlar kullanmak, daha fazla kişiye ulaşıp kitlenizi büyütmenize fırsat sağlayacak ve takipçilerinize onları önemsediğinizi ve bu işe bağlı olduğunuzu da gösterecektir.

 

Takipçi kitlenizi büyütmek için bizden birkaç öneri:

 

Her zaman bir platformdan diğerine linkler verin ve izleyicilerinizi diğer platformlara da yönlendirin. Videolarınıza yerleştireceğiniz etkili bir CTA (eylem çağırısı) bunu yapmanıza yardımcı olur.

 

 • Yeni bir video yayınlayacağınız zaman bunu bütün kanallarınızda paylaşın ve mutlaka en son videonuzun linkini de ekleyin.

 

 • Takipçilerinizin ilgisini çekmek için bir blog oluşturun. Blog nasıl açılır merak ediyorsanız bu yazımızı okuyun.

 

 • Etkileşimi arttırmak için bir forum başlatın.

 

 

 • Wix E-posta Pazarlama’yı kullanarak takipçilerinize blogunuz, duyurular ve gelişmelerle ilgili haber bültenleri yollayın.

 

 • YouTube kanalınız hakkında bilgilendirmek için bir podcast de oluşturabilirsiniz.

 

 

image.png

 

 

10. Kanalınızı bir web sitesiyle tanıtın

 

İyi bir Youtuber nasıl olunur? Bunun tek yolu tabiki sadece bir kanalınız olması değildir.

 

Tabiki de videolarınızı başka sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz ve paylaşmalısınız da; ama kanalınızı asıl temsil etmesi gereken mükemmel bir video web sitesidir.  İhtiyacınız olan tüm yerleşik özelliklere sahip bu özelleştirilebilir video web sitesi şablonlarından biriyle işe başlayabilirsiniz.

 

Kanalınıza özel bir site kurmanın en büyük avantajı, her şeyin sizin kontrolünüzde ve size ait olmasıdır. Böylece sosyal medya platformlarının kuralları ve sunduğu seçeneklerle sınırlı kalmak zorunda olmazsınız.

 

Wix Video sayesinde YouTube kanalınızı kolayca sitenizle senkronize edebilir ve en yeni videolarınızı anında aktarabilirsiniz. Bu da videolarınızın, sitenizden daha fazla izlenmesi anlamına gelir. Ayrıca isterseniz videolarınız için sitenizden satış ve kiralama da yapabilir veya aylık üyelik planları oluşturabilirsiniz. Üstelik hiçbir ücret ödemeden!

 

 

 

image.gif

 

11. Youtube Analiz araçlarını kullanın

 

YouTube, videolarınızın performansını görüp takip edebilmeniz için kanalınıza özel bir analiz bölümü sunar. Bu analizler videolarınızı izleyen kişiler hakkında fikir edinmenize olanak tanıyarak hedef kitlenize daha fazla odaklanmanıza yardımcı olur.

 

Ayrıca, videolarınız arasındaki performans farklarıyla ilgili de fikir alabilirsiniz. Bir videonun neden daha iyi ya da daha kötü performans gösterdiğini anlayarak içeriğinizi buna göre düzenleyebilirsiniz.

 

Başarılı bir Youtuber olmak için ihtiyacınız olan temel bilgileri aldığınıza göre, yolculuğunuzda iyi şanslar diler, ünlü olunca bizi unutmamanızı umarız! 😊

 

ORTAM SANAL OLSADA HERŞEY GERÇEK

Link to comment
Share on other sites


Konu Altı Reklam 1
Konu Altı Reklam 2
 • Replies 0
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Popular Days

Posted Images

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


 • Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
  Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...