Jump to content
×
×
 • Create New...

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

 • Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
  Bu Alana Reklam Verebilirsiniz

En Çok Tercih Edilen Meslekler

Rate this topic


LİTE
 Share


Recommended Posts

En Çok Tercih Edilen Meslekler
 Share


 • Members

En çok tercih edilen meslekler, özellikle üniversite tercihi dönemindeki öğrencilerin araştırdığı bir konu. En çok seçilen meslekler listesi zamanla değişse de aslında bazı meslekler, listedeki yerini korumaya devam ediyor. Örneğin bilişimle ilgili meslekler en çok tercih edilen meslekler listesinde uzun bir süre duracak gibi duruyor. Hazırsanız vakit kaybetmeden en çok seçilen meslekler listesini birlikte keşfedelim.

En Çok Seçilen Meslekler Nelerdir?

En çok seçilen meslekler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Doktorluk

 2. Avukatlık

 3. Pilotluk

 4. Öğretmenlik

 5. Yazılım mühendisliği

 6. Noterlik

 7. Diş hekimliği

 8. Bilgisayar mühendisliği

 9. Dijital pazarlama uzmanlığı

 10. Polislik

 

1. Doktorluk

en çok tercih edilen meslekler doktorluk

En çok seçilen meslekler arasında ilk sırada doktorluk yer alır. Sayısal bölümde derece yapan öğrenciler genellikle Tıp Bölümü okumayı tercih ederek doktor olurlar. Doktorların maaşı ortalama 15.000 TL ile 40.000 TL aralığındadır. Ayrıca doktorların maaşı uzmanlık seviyesine ve görev yaptığı kuruma göre de değişiklik gösterebilir.

Doktorluk mesleği, genellikle getirdiği sosyal statüsü ve maaşından ötürü tercih edilir. Bu mesleğin çalışma koşulları kimi zaman ağır olsa da yine de manevi ve maddi açıdan tatmin olmayı sağladığı için tercih edilen bir alandır.

Ayrıca doktorluk sağlık ile ilgili bir alan olduğu için kırk yıl sonra bile bu mesleği yapan kişilere ihtiyaç duyulacaktır. Dolayısıyla doktorların mesleki açıdan gelecek kaygısı olmaması da bu mesleğin en çok tercih edilen meslekler arasında gösterilir.

2. Avukatlık

en çok seçilen meslekler avukatlık

Avukatlık, Hukuk Bölümü mezunlarının yaptığı bir meslektir. Avukatlar yaklaşık 11.000 TL ile 30.000 TL arasında maaş alır. Avukatlık da tıpkı doktorluk gibi sosyal statüsü yüksek bir meslektir. Eşit ağırlık öğrencileri tarafından en çok tercih edilen meslekler arasında bulunur.

Avukatlık mesleği de geleceği parlak bir alandır. Toplumda suç var oldukça avukatlara da ihtiyaç duyulacaktır. Bu yüzden avukatlık mesleğini yapan kişilerin gelecek kaygısı olmayacaktır. Dolayısıyla bu meslek de sıklıkla tercih edilir.

 Online hukuk eğitimleri ile yetkinliğinizi arttırın!

3. Pilotluk

pilotluk en çok tercih edilen meslekler

Pilotluk mesleği, maaşlarının yüksek olmasından ötürü tercih edilir. Pilotlar ortalama 40.000 TL ile 100.000 TL arasında maaş alır. Örneğin yardımcı pilotlar 40.000 TL ile 60.000 TL arasında maaş alırken kaptan pilotlar 60.000 TL ile 100.000 TL arasında maaş alır. 

Pilot olmak için üniversitede Pilotaj Bölümü okumak ve İngilizce eğitimi almak gerekir. Nadiren de olsa bazı hava yolu firmaları İngilizce bilme şartı aramaz ancak İngilizce bilen pilotlar 1-0 önde olacaktır.

4. Öğretmenlik

en çok seçilen meslekler öğretmenlik

Öğretmenlik oldukça kapsamlı bir alandır. Gerek branş öğretmenliği gerek engelli bireylere yapılan öğretmenlik gerekse sınıf öğretmenliği gibi birçok öğretmenlik alanı bulunur.

Öğretmenlik, toplumumuzda değer gören bir meslektir ve özellikle devlete atanan öğretmenlerin çalışma şartları birçok mesleğe kıyasla iyi durumdadır. Bu yüzden öğretmen olmak, birçok kişinin hayalidir. Öğretmenlik, sosyal haklarından ötürü özellikle kadınların en çok tercih ettiği meslekler arasında bulunur.

Öğretmenlerin maaşı yaklaşık 9000 TL ile 15.000 TL aralığındadır. Genelde devlet üniversitesinde çalışan öğretmenler daha yüksek maaş alır. Öğretmen olmak için üniversitelerin eğitim fakültesinden mezun olmak gerekir. Eğitim fakültesi mezunu olmayan kişiler ise öğretmenlik ile ilgili tezsiz yüksek lisans yaparak bu mesleği icra edebilir.

5. Yazılım Mühendisliği

en çok tercih edilen meslekler yazılım mühendisliği

Yazılım mühendisliği, geleceğin meslekleri arasında yer aldığı için en çok seçilen meslekler listesinde bulunur. Yazılım mühendislerinin maaşı ortalama 15.000 TL ile 40.000 TL arasındadır. Yazılımcıların evden çalışma, hibrit çalışma gibi fırsatları da vardır. Tüm bunlar, yazılım mühendisliği mesleğine duyulan ilgiyi arttırır.

Yazılım mühendisi olmak için üniversitede Yazılım Mühendisliği Bölümü okumak gerekir. Ayrıca kişinin İngilizce seviyesinin de iyi olması önemlidir. Yazılım, sürekli gelişen ve oldukça kapsamlı bir alan olduğu için kişinin ek eğitimler alarak kendini geliştirmesi gerekir. Nitekim bu şekilde hareket eden kişiler, iş dünyasında daha avantajlı hale gelir.

Online yazılım eğitimleri ile geleceğinizi sağlam temeller üzerine kurun!

6. Noterlik

noterlik

Noterlik, Türkiye’de en çok kazandıran meslekler arasında bulunduğu için tercih edilir. Noterler yaklaşık 35.000 TL ile 45.000 TL arasında maaş alır. Ancak noter olmak için yerine getirilmesi gereken çok fazla kriter vardır. Dolayısıyla noterlik mesleğini herkesin icra etmesi zordur.

Noter olmak için Hukuk Bölümü mezunu olmak, en az 4 sene hukuk alanında çalışmak ya da akademisyenlik yapmak ve noterlik belgesi almak gerekir. Daha sonra staj yapılmalıdır, stajını tamamlayan kişiler noter pozisyonunda çalışmaya başlayabilir.

7. Diş Hekimliği

diş hekimliği

Diş hekimliği, sayısal bölüm okuyan öğrenciler tarafından en çok tercih edilen meslekler arasında yer alır. Diş hekimi olmak da tıpkı doktorluk gibi toplumda saygın bir meslek olarak görülür ve maaşları yüksektir. Diş hekimliği maaşları ortalama 16.000 TL ile 30.000 TL arasındadır. 

Diş hekimi olmak için üniversitede Diş Hekimliği Bölümü okumak gerekir. Bu bölümü okuyan kişiler daha sonra isterse bir alanda uzmanlaşabilir. Bu sayede kişi maaşını arttırabilir.

 Online sağlık eğitimleri ile yeni bir işiniz olsun!

8. Bilgisayar Mühendisliği

bilgisayar mühendisliği en çok seçilen meslekler

En çok seçilen meslekler listesinin bir diğer maddesi bilgisayar mühendisliğidir. Bilgisayar mühendisliği de geleceği parlak meslekler arasında bulunur ve gerek özel sektörde gerekse kamuda bu işi yapan kişilere ihtiyaç duyulur.

Bilgisayar mühendisleri yaklaşık 15.000 TL ile 36.000 TL arasında maaş alır. Maaşların yüksek olması, bu mesleğin en çok tercih edilen mesleklerden biri olmasını sağlamıştır.

Bilgisayar mühendisi olmak için ise Bilgisayar Mühendisliği Bölümü okumak gerekir. İngilizce seviyesi ileri düzeyde olan ve okuduğu bölümden ayrı olarak sertifika programlarına katılan kişiler, mesleğinde daha önde olur.

9. Dijital Pazarlama Uzmanlığı

dijital pazarlama uzmanlığı

Son zamanların en popüler mesleklerinden biri dijital pazarlama uzmanlığıdır. Dijital pazarlama uzmanlığı, artık internetten yapılan satışların artmasıyla birlikte revaçta olmaya başladı. Ayrıca maaşların yüksek olması da bu mesleğe duyulan ilgiyi yükseltti. Nitekim dijital pazarlama uzmanları, ortalama 18.000 TL ile 45.000 TL arasında maaş alıyor.

Dijital pazarlama uzmanı olmak için ise belli bir üniversite bölümü okuma zorunluluğu yok. Deneyim, staj vb. yoluyla ya da online sertifika programlarına katılarak dijital pazarlama uzmanı olmak mümkün.

Örneğin iyi bir dijital pazarlama uzmanı olmak isteyen kişiler, Dijital Pazarlama Eğitimi ile Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Okulu gibi eğitimlere katılarak bu mesleği nasıl icra etmesi gerektiğini öğrenebilir.

10. Polislik

en çok tercih edilen meslekler polislik

Ülkemizde en çok tercih edilen meslekler arasında polislik de bulunur. Polislik alımları fazla olduğu için ve bu mesleğin sosyal hakları yüksek olduğu için çok sayıda kişi polis olarak çalışmak ister. Ayrıca gerekli şartları sağladığı takdirde liseden mezun olan kişilerin dahi polis olma hakkı vardır. Dolayısıyla bu mesleğe olan talep oldukça yüksektir.

Polis olmak için en az lise mezunu olmak, polis okullarında eğitim alıp mülakatı geçmek ve KPSS'den yeterli puan almak gerekir. Ayrıca boy ve kilo şartını taşımak da bu mesleği yapmak için gerekli kriterler arasında bulunur.

Türkiye'de Önü Açık Meslekler Hangileri?

Türkiye’de önü açık meslekler listesi, daha çok mühendislik ve dijital pazarlama sektörleriyle ilgilidir ancak nadir de olsa bu meslekler dışında kalan alanlar da Türkiye’de önü açık meslekler arasında gösterilir.

Örneğin Türkiye’de önü açık meslekler deyince akla ilk gelenler yazılım mühendisliği, dijital pazarlama uzmanlığı, uçak mühendisliği, e-Ticaret danışmanlığı, AR-GE mühendisliği, ağ ve siber güvenlik uzmanlığı gibi alanlardır.

Ancak pilotluk, doktorluk, diş hekimliği ve biyomühendislik gibi sayısal meslekler de bu grupta gösterilebilir. Bu meslekler maaşlarının yüksek olmasından ötürü tercih edilir ve hatta Türkiye’de en kolay iş bulan meslekler arasında da yer alır.

Dil ve konuşma terapistliği, özel eğitim öğretmenliği, polislik gibi sayısal meslekler haricindeki meslekler de Türkiye’de önü açık meslekler arasında yer alır. Ancak bu listenin zaman içerisinde değiştiği unutulmamalıdır.

xlax

Link to comment
Share on other sites


Konu Altı Reklam 1
Konu Altı Reklam 2
 • Replies 0
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
 • Create New...