Jump to content
×
×
  • Create New...

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

Lorem Ipsum is simply dummy text

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s

Test Test

  • Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
    Bu Alana Reklam Verebilirsiniz

Yeni Orta Segment Vs. Eski Amiral Gemisi Karşı Karşıya ! Hangisini Tercih Etmeliyiz ?

Rate this topic


LangPeace
 Share


Recommended Posts

Yeni Orta Segment Vs. Eski Amiral Gemisi Karşı Karşıya ! Hangisini Tercih Etmeliyiz ?
 Share


  • Members
orta-segment-amiral-gemisi-telefon-1.webp

Akıllı telefon almak isteyen bazı kişiler yeni nesil bir orta segment cihaz mı alayım yoksa geçmiş yılların amiral gemisi modellerini mi tercih etmeliyim diyor. Günümüzün artan teknoloji fiyatları düşünüldüğünde, pek çok müşteri fiyatı 30 bin TL seviyelerini bulan üst segment cihazlardan bakışlarını bile kaçırıyor.

Üst segment telefonlar ilk çıktıklarında pahalı olabilirler. Ancak her teknolojik cihazın fiyatının zamanla düşeceğini ve yavaşça yeni modellere yer açmak için üretiminin durup nihayetinde piyasadan çekileceğini unutmayın. Bu yüzden burada dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi de bu olacaktır. Yani eski modelleri direkt elemeliyiz.

Satın almadan önce bilmemiz gereken avantajlar ve dezavantajlar

Giriş veya orta segment bir cihaz almak istediğimiz zaman, bu telefonda aradığımız tüm özellikleri bulamayabiliyoruz. Örneğin orta segmentte çok fazla para harcamadan en iyi performansı verecek cihazlardan birini almak isteyen kişi, yüksek işlem gücü sebebiyle Snapdragon 860 işlemcili ve Poco X3 Pro’yu satın alabilir.

orta-segment-amiral-gemisi-telefon-2.webp

Ancak bu cihazda 120hz ekran yenileme hızı olduğu halde Amoled ekrankablosuz şarj ve 5G gibi özellikleri bulamayacaktır. Bu durum aslında oldukça normal. Çünkü giriş ve orta segment cihaz satın alırken tam da bu sebeple ihtiyaçlarımızı ve beklentilerimizi önceden belirlemeliyiz.

Örneğin fotoğrafçılığı seviyorsanız iyi bir kameraya sahip akıllı telefon seçmeniz daha mantıklı olacaktır. Ancak devamlı seyahat eden biri için batarya kapasitesi yüksek veya 50W ile 100W arası bir güçte hızlı şarj olabilen cihazlara yönelmek daha mantıklı olacaktır.

İşte tam da bu sebepten dolayı amiral gemisi cihazlar alt segmentlerin önüne geçiyor. Ekranınişlemcininkameranın kısacası her şeyin en iyisi bu telefonlara konuluyor. Bu sebeple fiyatları da daha pahalı oluyor. Ancak eski nesil amiral gemisi cihazlar ile yeni nesil orta segmentler bir araya geldiğinde işler değişebiliyor. Gelin birlikte bu iki klasmanda bulunan cihazların avantajlarına ve dezavantajlarına bakalım.

Ekran kalitesi

Bir iki yıl öncesinin amiral gemisi telefonları bile muhtemelen günümüzün orta segment cihazlarının pek çoğundan daha kaliteli bir ekrana sahip olacaktır. Örneğin 6 yaşında olan Samsung Galaxy S7 Edge bile 2K çözünürlüğe sahip AMOLED bir panel kullanıyor. Öte yandan günümüzün pek çok orta segment telefonunda hala IPS LCD ve 1080p ekran görüyoruz. Üstelik geçtiğimiz seneye kadar Full HD yerine HD panel kullanan markalar bile oldu.

Ancak ekran sadece çözünürlük ve panelden ibaret değil. Şu anda satışta olan pek çok telefon 90hz120hz ve hatta daha yüksek ekran tazeleme hızına sahip ekranları bizlere sunuyor. Bu teknoloji bir kaç yıl öncesine kadar hayatımızda yoktu.

Ancak şimdi orta segment cihazlar bile bu özelliği sunuyor. Aynı şekilde ekran boyutları da her geçen gün büyüyor ve çerçeveleri azalıyor. Bir kaç yıl öncesinde 6 inç cihazlar büyük sayılırken şu anda 6.7 inç ekranlar standart bir hale geldi. Üstelik boyutları da seleflerinden küçük.

Yapısal bütünlük

Üst segment cihazlar, orta segmentte bulunan rakiplerine göre, düşme, bükülme ve su geçirmezlik testlerinden daha yüksek puan almayı başarıyor. Bu durumun başlıca sebepleri arasında, yapım kalitelerikullanılan malzeme ve IP sertifikaları bulunuyor.

Orta segment cihazların dış kasaları genellikle metal hissiyatı veren plastikten imal ediliyor. Buna ek olarak arka kısımları da plastik veya cam hissiyatlı malzemelerden üretiliyor. Ancak amiral gemisi cihazların ön ve arka yüzeyi Gorilla Glass teknolojisiyle korunurken, kasaları da paslanmaz çelik veya uçak yapımında da kullanılan alüminyum malzemeden üretiliyor. Üstelik amiral gemisi cihazların pek çoğu IP -su geçirmezlik- sertifikasına sahip.

Kamera standartları

Kamera konusu neredeyse tartışmaya kapalı diyebiliriz. Eğer almak istediğiniz amiral gemisi cihaz 3-4 yaşında değilse, her konuda yeni nesil bir orta segment telefondan daha iyi olacaktır. Ancak kamera kalitesinin arkasında gizli bir işlemci gücünün yattığını da belirtmemiz lazım. Çünkü 4K video ve stabilizasyon gibi özellikleri güçlü bir işlemci performansı sayesinde verimli bir şekilde kullanabiliyoruz.

Amiral gemisi cihazlarda, lens kalitesi, lensten gelen görüntüyü işleyen sensörün boyutudiyafram açıklığı ve optik imaj sabitleme gibi bazı önemli konularda kesenin ağzı açılmış durumda. Yeni nesil orta segment cihazlarında avantajları yok değil. Örneğin üç- dört sene önce çıkan bir amiral gemisi telefonda geniş açı, makro lens veya optik zoom kamerası gibi özellikler olmayabilir. Dolayısıyla yeni nesil orta segment telefonlar görüntü kalitesinde olmasa bile diğer kameralarıyla sizin için avantaj olabilir.

Dahili ve arttırılabilir hafıza

Konu hafıza olduğunda, burada kazanan net bir şekilde orta segment oluyor. Eski nesil amiral gemisi cihazlar belki döneminin orta segmentlerine göre 128GB, 256GB hatta 512GB’lık versiyonlarıyla avantaj sağlıyor olabilir.

Ancak günümüzde satılan orta segment cihazların pek çoğunda buna yakın seçenekler mevcut. Üstelik amiral gemisi cihazların bir kısmı uzunca bir süre hafıza kartı desteği olmadan satıldığı için, alacağınız modeli kontrol etmelisiniz.

Dolayısıyla eğer bugün bir akıllı telefon almak istiyorsanız, dahili veya arttırılabilir hafıza konusu kesinlikle dert edeceğiniz bir şey değil. Hatta günümüz teknolojisi sayesinde pek çok orta segment telefon 256GB ve 512GB’lık hafıza kartlarını standart olarak destekliyor.

İşlemci ve donanım

Amiral gemisi cihazlar için işlemci üreten yalnızca 5 firma var. Bunlar A serisi ile AppleExynos ile SamsungKirin ile HuaweiSnapdragon ile Qualcomm ve günümüzde en büyük rakibi olan Dimensity serisiyle MediaTek.

Bu şirketler devamlı olarak kimin en hızlı ve yüksek performansı veren işlemciyi yaptığının yarışı içerisindeler. Dolayısıyla en iyi işlemcileri üst segment telefonlarda kullanıyorlar. Fakat geçtiğimiz yıllarda orta segmente artan ilgiyle beraber -özellikle Çinli telefon üreticileri sayesinde- aradaki farkın kapanmaya başladığını söyleyebiliriz.

Orta segment cihazlara eğer 3-4 yaşında bir amiral gemisini rakip almıyorsak, işlem gücü olarak altında kalacaktır. Fakat orta segment telefonlar da yeni teknoloji olmanın avantajlarını bazı avantajlarını getirebiliyor. Örneğin 3-4 yıl öncesinin cihazlarında Wifi 6 yada 5G gibi bir teknolojiyi göremezken şu anda orta segment, hatta giriş sınıfında bile bu özellikleri görebiliyoruz.

Yazılım desteği

Yazılım konusunda bugüne kadar amiral gemisi telefonlar hep başta gelmiştir. Ancak son dönemde yapılan açıklamalardan anladığımız kadarıyla markalar, kullanıcı deneyimini ve olumlu geri dönüşü önemsedikleri için 3-4 yıla kadar yazılım ve 5 yıla kadar da güvenlik tarafında güncelleme desteği sözü veriyorlar.

Bu konuda avantaj amiral gemisi cihazlarda gibi gözükse de, bizim kıyaslamamız eski nesil amiral gemileriyle olduğu için, işler tam tersine dönüyor. Eğer eski bir amiral gemisi telefon alma niyetindeyseniz ve bu cihaz 2 yaşını geçmişse, muhtemelen güncelleme desteği olmayacaktır. Ancak kutusundan son Android sürümüyle çıkan ve en az iki üç yıl daha güncelleme alacak orta segment cihazlar bu konuda büyük bir avantaja sahip.

Gördüğünüz gibi iki grubunda kendine göre artıları ve eksileri mevcut. Dolayısıyla bir seçim yaparken cihazın özelliklerinden kadar ihtiyaçlarınıza uygun oluşunu da kontrol etmelisiniz.

Edited by LangPeace

Türk, Övün, Çalış, Güven ! 

Link to comment
Share on other sites


Konu Altı Reklam 1
Konu Altı Reklam 2
  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...